אלקטרו תרפיה לפציעות ספורט

אלקטרו תרפיה לטיפול בפציעות ספורטאלקטרו תרפיה היא סוג של טיפול שנוי במחלוקת. מדענים עדיין חלוקים בדעותיהם לגבי יעילות השיטה, אך למרות זאת היא נחשבת כאפשרות טיפול פופולרית ברפואת ספורט.

הטיפול מתבצע בצורות רבות, אך שלושת הצורות הנפוצות ביותר לטיפול בפציעות ספורט הן אולטרסאונד, טיפול בין תחומי וטיפול חשמלי לגירוי עצבי (TENS).

טיפול אולטרסאונד לפציעות ספורט

זוהי השיטה הנפוצה ביותר של טיפול אלרקטרותרפיה לפציעות ספורט, למרות שאינה משתמשת באמת באנרגיה חשמלית. אולטרסאונד הוא סוג אנרגיה מכנית או צליל, אך בתדרים גבוהים ביותר מעבר ליכולת השמיעה האנושית.

גלי האולטרסאונד מופעלים על החלק הפגוע בגוף, אשר סופג את האנרגיה ומוביל להקלת הכאב, הפחתת הנוקשות במפרקים והגברת זרימת הדם. מומחים סבורים כי טיפול אולטרסאונד יכול להגביר את קצב הריפוי ולשפר את איכות הטיפול.

יעילות טיפול אולטרסאונד – שיטה זו מוצלחת ביותר כשהיא מבוצעת על רקמות סופגות יותר, והיא נפוצה לטיפול במגוון נרחב של פציעות ספורט המשפיעות על המפרקים, כגון מרפק טניס. טיפול אולטרסאוד פופולרי בשל הבטיחות היחסית שלו.

טיפול בין תחומי (IFT)

טיפול זה משתמש בתדר חשמלי נמוך על העצבים כדי ליצור תגובה פיזיולוגית. בתדירות נמוכה, טיפולים אלקטרוניים קשורים ברוב המקרים עם כאב, אך טיפול בין תחומי שואף למנוע כאבים ותופעות לוואי שאינן נעימות. התדר החשמלי מופעל בהתאם לתגובת השרירים והרקמות, על מנת לייצר ניידות מוגברת והקלה בכאב.

טיפול בין תחומי יעיל ביותר כשמבוצע בו שימוש בשילוב עם אולטרסאונד, והוא משמש על מנת להקל על כאבים ונוקשות, הפחתת נפיחות, הגברת זרימת הדם והאצת תהליך ההתאוששות.

גירוי עצבי חשמלי

יעילות טיפול זה עדיין לא הוכחה מבחינה מדעית, ומאחר שהטיפול עשוי להיות מכאיב למדי, לא מבוצע בו שימוש נרחב בדמה לשתי שיטות הטיפול האחרות. גירוי עצבי חשמלי יכול לשמש בתדרים גבוהים או נמוכים, והוא מיועד על מנת לייצר הקלה בכאב.

הטיפול מתמקד בעיקר במערכת העצבים המרכזית, ולכן אינו מופעל באופן מקומי על האזור הפגוע. גירוי עצבי חשמלי משמש במיוחד להקלת כאבי גב וצוואר, פציעות רקמות רכות ועמוקות ומצבי ארתריטיס.

שיטות אחרות של אלקטרו תרפיה

קיימות שיטות טיפול אחרות של טיפולי חשמל בהן ניתן להשתמש לפציעות ספורט. אלו כוללות טיפול בגלים קצרים וטיפול בלייזר. טיפול בגלים קצרים הוא שיטת ריפוי שאינה תרמית, כלומר, אינה מייצרת טמפרטורה מוגברת, בניגוד לטיפולים אחרים.

בטיפול לייזר ניתן להשתמש על מנת לתקן רקמות פגומות, וההשפעות עשויות להיות מדויקות ביותר, אך זוהי גם צורת טיפול אינטנסיבית ביותר.

למי מתאים הטיפול? טיפול זה אינו מומלץ לנשים הרות, ילדים, אנשים עם קוצבי לב וחולי סרטן. בחלק מהמקרים, עדיין ניתן להשתמש באלקטרו תרפיה על אנשים בקטגוריות אלו, אך יש לבצע את הטיפול בזהירות, שכן המחקר עדיין לא הכריע לגבי ההשפעות השליליות האפשריות.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!