האתלט הבכיר

האתלט הבכירישנם רבים בקרב הציבור הרחב שעוסקים באופן מזדמן או קבוע בפעילויות ספורטיביות וישנם אף כאלו שעסקו בספורט תחרותי בשנות הנעורים שלהם. לפיכך, ישנם רבים המודעים לחשיבות של התזונה הנכונה, של ההקפדה על משטר אימונים וכן ישנם רבים המכירים מקרוב את הכאבים הנלווים לפציעות ספורט.

יחד עם זאת, עבור ספורטאים מקצועיים או אתלטים בכירים, הפעילות הגופנית היא יותר מכל זה. הפעילות הספורטיבית עבורם היא הלכה למעשה, הקריירה.

ספורטאים מקצועיים מקבלים כסף כדי לספק תוצאות. זוהי העבודה שלהם וחלק משמעותי ביותר בעבודה הזו כולל הימנעות מפציעות ספורט. מעבר לכך – פציעות ספורט מהוות איום על הקריירה של הספורטאי.

אמנם אתלטים רבים מצליחים להתמודד היטב (הודות לגורמים שונים עליהם נרחיב בהמשך) עם פציעות ספורט מורכבות, אך במקרים לא מעטים הפציעות השונות גורמות להפסקת הפעילות האתלטית ולפרישה מהתחום, לפחות כמתחרה או כשחקן (אתלטים רבים הופכים למאמנים למשל אחרי הפרישה).

פציעות מסוג overuse

בהשוואה לאתלטים חובבים, אתלטים בכירים נמצאים בסיכון מוגבר לסוג ספציפי של פציעות, הנקראות פציעות overuse. הכוונה היא לפציעות הנגרמות כתוצאה מביצוע תנועות מחזוריות ורפטטיביות באופן חוזר ונשנה. תנועות שכאלו גורמות במהלך הזמן לנזקים מיקרוסקופיים ברקמות השונות (שריר, גיד, עצם ועוד), שבמהלך הזמן עלולים להחמיר ולהתפתח לכדי נזק חמור.

למרות זאת, שכיחות הפציעות האלו נמוכה יחסית למה שיכולה הייתה להיות. זאת כיוון שהאתלטים הבכירים עוברים טיפולים מונעים שמטרתם למזער את הסיכוי לפציעות, מקפידים על ביצוע התנועות השונות בצורה הנכונה ביותר והמותאמת ביותר לגוף כדי להקטין את הסיכוי לשחיקה או נזקים לרקמות השונות ובנוסף לומדים להקשיב למסרים שהגוף משדר להם ללא הרף.

כל זאת כמובן בניגוד לאתלט החובב, שיכול לבצע פעולות בצורה לקויה, תוך יצירת עומס על מערכות הגוף השונות.

היתרונות של האתלט הבכיר בכל הקשור להחלמה מפציעות

חשוב לציין, כי באופן עקרוני כל פציעה שיכולה להוות את מנת חלקו של האתלט הבכיר, בדיוק באותו האופן הייתה יכולה לקרות גם לאתלט החובב, שנוהג להתאמן רק בסופי השבוע או באופן מזדמן.

אחד ההבדלים המשמעותיים בין האתלטים בא לידי ביטוי דווקא בתהליך ההחלמה והשיקום. רבים מאתנו נחשפים לא אחת לפציעות ספורט של אתלטים בכירים כמו לדוגמה נקע בקרסול בשחקני כדורסל, קרע של שרירים בשחקני כדורגל ועוד.

כמו כן, רבים מאתנו מופתעים פעם אחר פעם כאשר אותו אתלט בכיר שסבל לצורך העניין מנקע חמור בקרסול, נראה כעבור ימים ספורים כשהוא מתרוצץ בקלילות ומנתר ללא קושי על המגרש. מטבע הדברים אותם אתלטים פצועים לא מקבלים תרופות קסם או שיקויי פלא, אך בכל זאת ישנו שוני משמעותי באופן הטיפול בפציעת ספורט באתלט הבכיר.

להלן כמה נקודות שיש לתת עליהן את הדעת בהקשר זה:

תזמון הגשת הטיפול

בין אם הפציעה מתרחשת במהלך אימון, בזמן משחק או במסגרת תחרות, הספורטאי הבכיר יקבל טיפול רפואי סמוך לפציעה ואפילו מספר שניות לאחר הפציעה. כיום ידוע כי הגשת טיפול במועד מוקדם יותר מבטיחה תוצאות טובות יותר. אתלטים חובבים לא אחת סובלים מכאבים במשך שעות, ימים ואפילו שבועות בטרם הם זוכים לקבל טיפול רפואי. במשך הזמן הזה הפציעה יכולה להחמיר ואפילו להפוך מאקוטית, לכרונית.

אבחון מדויק של הפציעה

ישנן פציעות ספורט רבות שבאות לידי ביטוי בתסמינים לא ספציפיים. הכוונה היא לכך שמדובר בתסמינים שהיו יכולים לנבוע כתוצאה ממגוון רחב של בעיות, שאינם ייחודיים לפתולוגיה מסוימת.

לאור זאת, במקרים רבים האתלט החובב שיסבול מפציעה לא יזכה לאבחון הנכון וכתוצאה מכך יקבל טיפול לא מתאים. במקרה של אתלט בכיר לעומת זאת, לרוב רופא הספורט יוכל לאבחן את הבעיה במדויק ולהגיש לאתלט את הטיפול המתאים לו ביותר.

טיפול אינטנסיבי

האתלט הבכיר זוכה לטיפול מסביב לשעון וזאת בניגוד כמובן לאתלט החובב שעשוי למשל להחמיץ טיפולים, להפסיק את הטיפולים ברגע שהוא חש שיפור ובאופן כללי לא להתייחס בכובד הראש הראוי לתהליך השיקומי.

לעומת זאת, האתלט הבכיר מחויב להגיע לכל הטיפולים, המבוצעים מטבע הדברים באינטנסיביות גבוהה יותר. רבים לא יודעים זאת, אבל בקבוצות רבות ברחבי העולם בענפי ספורט שונים, מוטלים על שחקנים פצועים קנסות כבדים אם הם מפספסים טיפולים חשובים.

ציוד מתקדם

במסגרת תהליך השיקום של האתלט הבכיר המחלים מפציעת ספורט נעשה שימוש בידע העדכני ביותר ובציוד החדשני ביותר, כשתכנית השיקום מותאמת לכל אתלט ואתלט באופן אישי.

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!