פעילות גופנית משנה את הביוכימיה של הגוף

פעילות גופנית לשינוי הביוכימיה של הגוףגוף האדם נראה כמו מכונה משומנת, עד שהוא מתחיל להיפגע. הנפגעים העיקריים הם ספורטאים, כולל החזקים והמיומנים בפעילות גופנית בעוצמה גבוהה.

תנועה שגויה מובילה במהירות לפגיעה ישירה בגוף, או שעלולה להתרחש פגיעה כתוצאה מנזקים מצטברים, למשל שחיקת סחוס המצריכה השתלה. הבעיות הלאה לא מאפיינות רק ספורטאים, כמובן, אלא עלולות להיות מנת חלקו של כל אדם.

אך החדשות הטובות הן שהגוף יכול להתמודד בהצלחה עם שורה ארוכה של נזקים, כל עוד משקיעים בכך מאמץ ויודעים מה לעשות איתו. הפעילות הגופנית במקרה הזה נחשבת לאחת ה"תרופות" הטובות ביותר שיש.

מטרת הפעילות הגופנית: לחזק את הגוף

פציעות ופגיעות רבות כרוכות בתקופות שיקום ארוכות, במהלכן מתבצעת עבודה אינטנסיבית של תרגילי תנועה, להשגת ההשפעה הרצויה.

אם הפגיעה היא באיברים שונים של הגוף, בעיקר הגפיים, האימון בתקופת השיקום מאפשר את השבת רמת התפקוד המלא תוך מספר שבועות עד שנים. הצפי הוא לתהליך הדרגתי, אבל עם עבודה נכונה המלווה על ידי פיזיותרפיסט, ניתן להשיג את התוצאות הרצויות.

פעילות גופנית שיטתית משנה את הביוכימיה של הגוף

לאחר פגיעה, אדם עלול לשוב ל"נקודת ההתחלה" מבחינת הפעילות הגופנית, כך שמערכת העצבים תפעל על האיברים השונים, פעילות שתביא לתסמינים המופיעים אצל מי שאינו מאומן: עלייה משמעותית בקצב דפיקות הלב והנשימה, הזעה ועוד.

באמצעות כלי הדם והרחבתם מגיע החמצן אל האזורים בהם מרוכזים מרבית המאמצים. ה"דלק" עבור התאים הוא הגלוקוז, אך בהמשך הפעילות מה שיספק את האנרגיה הוא מולקולות בשם טריגליצרידים. נוצרת בעירה פנימית הגורמת להשפעות שונות על הגוף, למשל חלחול של חומצות חלב ופחמן דו חמצני לדם. מצב זה יוצר תגובות ביוכימיות באזורים שונים בגוף, ועם הזמן, וככל שהשיקום מתקדם, מרגישים פחות בתהליכים האלה.

נפש שמחה בגוף פעיל

אי אפשר שלא להדגיש בהקשר הזה את ההשפעה החיובית מאד של הפעילות הגופנית, העומד בבסיס תכניות שיקום, על המצב הנפשי שלנו. במהלך פעילות גופנית מאומצת הגוף משחרר אנדרופינים אשר מקושרים אצלנו לתחושות חיוביות כמו עלייה במצב הרוח.

תחושות אלה לא רק נותנות מוטיבציה להמשיך אלא גם תורמות לאדם הנמצא בשיקום. אצל רבים תחושת השיקום והפגיעה ביכולת הגופנית מביאה לירידה משמעותית בשמחת החיים, עד לפיתוח דיכאון (חשבו על ספורטאי שמרגיש שהקריירה שלו עלולה להיגמר) – תחושות שרק מקשות על הליך השיקום וההבראה.

הפעילות הגופנית תורמת לגוף ומעלה את התחושות האישיות של האדם, כך שכל התהליך הופך לנעים יותר עבורו, מצב הרוח משתפר וההישגיות עולה. העלייה בתחושות האישיות חשובה מבחינה גופנית ונפשית כאחד.

 

אולי יעניין אותך גם:

דיכאון בקרב ספורטאים פוקד גם את הטובים והמוכשרים ביותר

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!