תפקידה וחשיבותה של דיאטנית ספורט

תפקידה וחשיבותה של דיאטנית ספורטנכון להיום במדינת ישראל דיאטנית קלינית לא מורשית להציג את עצמה כמומחית לתחום מסוים וזאת בניגוד לרופאים שיכולים לעבור התמחות ספציפית ולקבל תואר מומחה. ההכשרה של כל הדיאטניות הקליניות זהה וכוללת תואר ראשון במדעי התזונה ותקופת הכשרה מעשית שבסופה בחינה ממשלתית הנערכת בפיקוח משרד הבריאות.

יחד עם זאת, ישנן דיאטניות קליניות שבנוסף למסלול הסטנדרטי החליטו להתמקצע ספציפית בתחום הספורט, אם על ידי השתתפות בקורסים הקשורים לתזונת ספורט ואם על ידי עיסוק בתחום כדיאטניות במכוני כושר או במכון וינגייט למשל,זובדיוק דיאטנית ספורט

כמו כן, ישנן דיאטניות קליניות בעלות תואר שני בתזונת ספורט ממוסדות להשכלה גבוהה בחו"ל ובנוסף דיאטניות קליניות רבות מגיעות מתחום הספורט. במאמר שלפניכם נפרט אודות חשיבות הפנייה לדיאטנית ספורט לשיפור הביצועים, עמידה ביעדים ומניעת פציעות.

התאמת התזונה לאופי האימונים בעזרת דיאטנית ספורט

ישנו שוני משמעותי בין ענפי הספורט השונים מבחינת התזונה האידיאלית למתאמן. כך לדוגמה מתאמנים העוסקים בפיתוח גוף המעוניינים להגדיל את מסת השרירים שלהם, זקוקים לכמות הולמת של חלבון לצורך בניית השרירים ולעומת זאת רצי מרתון ישאפו להגיע למשקל גוף נמוך יחסית ולחזק שרירים ספציפיים בלבד, על מנת להקל על העומס המופעל על הגוף בזמן הריצה הארוכה והמתישה.

התאמת התפריט התזונתי למתאמן צריכה להתבצע על ידי דיאטנית ספורט, שכן רק כך יוכל המתאמן להיות בטוח שהוא מקבל את כל מה שהוא זקוק לו על מנת למקסם את היכולות של הגוף ולעמוד ביעדים, מבלי להסתכן בהגעה לחסרים תזונתיים. לרוע המזל, ספורטאים רבים מקבלים תפריטים ממאמנים שלא מחזיקים בידע הדרוש לצורך מתן הנחיות תזונתיות וכתוצאה מכך סובלים מירידה הדרגתית בכושר, חולשה, עייפות ופציעות.

התאמת התפריט למתאמנים עם בעיות בריאות שונות

ישנן בעיות בריאות רבות ומגוונות שיש להתחשב בהן כאשר מעוניינים להתחיל לעסוק בפעילות גופנית. כך לדוגמה אדם הסובל ממחלת הסוכרת העושה שימוש באינסולין, צריך לדעת שבזמן פעילות גופנית רגישות התאים לגלוקוז הנע במחזור הדם גבוהה מהרגיל. אי לכך, אם ברצונו להימנע מהגעה למצב של היפוגליקמיה, עליו לשנות את המינון התרופתי או לחילופין לצרוך כמות גדולה יותר של גלוקוז סמוך לאימון.

כמו כן, דיאטנית ספורט תספק את המידע הדרוש ותעקוב אחרי הסטטוס התזונתי של מתאמנים הסובלים מהפרעות בשומני הדם, יתר לחץ דם, מחלה לבבית פעילה, השמנת יתר ועוד.

באילו מצבים מומלץ לפנות לדיאטנית ספורט לפגישת ייעוץ?

ישנם מצבים רבים שבהם הפנייה לדיאטנית ספורט תוכל להביא למתאמן תועלת רבה. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • המתאמן מעוניין להפחית את שיעור השומן בגופו ומתקשה לעשות זאת על ידי אימונים בלבד. הדיאטנית עשויה להמליץ על דיאטה דלת פחמימות.
  • המתאמן מעוניין להגדיל את מסת השרירים.
  • המתאמן סובל מאובדן משקל לא רצוני או מהיר מדי.
  • המתאמן עולה במשקל ומעוניין להבין מדוע.
  • המתאמן חש חוסר אנרגיה במהלך האימון ומתקשה להתאושש.
  • המתאמן מרגיש שהארוחות שלו לא מסודרות ולא מזינות מספיק ומעוניין לקבל תפריט איכותי המתאים לאימונים.
  • מומלץ לגשת לדיאטנית ספורט לפני שינויים משמעותיים בתחום האימונים או בענף הספורט וכן מומלץ לפנות לפגישת ייעוץ אם המתאמן צפוי לעמוד באתגר גדול במיוחד. כך למשל ישנן דיאטניות ספורט המתמחות בטיפול ברצי מרתון, המסוגלות לספק מידע חיוני בנוגע לתזונה לפני המרוץ, במהלך המרוץ ובזמן ההתאוששות.
  • מעבר לכל זה, מתאמנים המעוניינים לנהל מעקב אחרי השינויים במסת השרירים, בהרכב הגוף באופן כללי ובמשקל הגוף ולבחון במהלך הזמן את מידת ההתאמה של התזונה לאימונים ולצורכי הגוף, יוכלו להפיק תועלת רבה ממעקב תזונתי אצל דיאטנית ספורט.

הספורט התחרותי כבר הבין מזמן מה היא חשיבות של דיאטנית העספורט עבור הספורטאים שלהם

מספיק לתת מבט חטוף קטן על סגלי האימון המקצועיים של מועדוני הפאר של הספורט העולמי, ולא משנה אם מדובר על אגודות ספורט מובילות בכדורגל, כדורסל, וכיוצא בזאת. ממבט קטן על הצוותים האימוניים של אותם מועדני פאר, תוכלו לראות כי כל מועדון ספורט שמחזיק מעצמו כיום, מחזיק בשורותיו דיאטנית ספורט, או כל אדם אחר שאחראי על ליווי תזונתי של הספורטאים שלו. והרבה מעבר לכך – באגודות הפאר של הספורט העולמי יש יחס דקדקני וקפדני לגבי מה הספורטאים מכניסים לגוף שלהם בכל רגע נתון ביום. העובדה שענקיות הספורט העולמי מחזיקות בשורותיהן בעלי מקצוע האחראים על תחום המזון, זאת לדוגמת דיאטנית ספורט היא עובדה חשוב מאוד – שכן היא מעידה על כך שברמות הגבוהות ביותר של הספורט בעולם, מבינים את החשיבות של תזונה נכונה על הביצועים והתפקוד הספורטיבי של ספורטאים.

קראו עוד: מה לאכול לפני ואחרי אימון גופני?

ספורטאים שמקפידים על תזונת ספורט נבונה עשויים להימנע מפציעות ספורט

דבר נוסף שעולה ממחקרים רבים שעוסקים בקשר שבין תזונה לבין ספורטאים מקצועיים – זה העובדה שתזונת ספורט נבונה, תזונה אשר ניתנת על ידי ליווי צמוד של דיאטנית ספורט היא תזונה שעשויה להוריד בצורה משמעותית את כמות הפציעות שאותו הספורטאי יחווה לאורך הקריירה הספורטיבית שלו. מחקרים אלה, מצביעים על כך שספורטאים שלא מפקידים של ליווי צמוד של דיאטנית ספורט, וכאלה שלא מקפידים של תזונה ספורטיבית נכונה – נפצעים בצורה סטטיסטית הרבה הרבה יותר. גם במקרה הזה, לא מדובר על נתון מקרי, שכן ברור מאליו שתזונה ספורטיבית נכונה, תזונה שמותאמת לכל ספורטאי בצורה אישית – היא תזונה שמסייעת לשרירים, לבניית החוזר של השרירים, להחלמה של השרירים לאחר פעילות גופנית מרובה, וכיוצא בזאת.

לסיכום, התקפיד של דיאטנית ספורט הינו חשוב ואף במידה רבה ישפיע על הצורה שבה הגוף שלנו יתפקד, לפני, בזמן ואחרי האימון. בנוסף להקפדה על תפריט מאוזן ועשיר, חשוב גם לשים דגש על שינה מספקת, הימנעות ממצבי מתח וחיזוק הגוף.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!