דלקת בשוק

דלקת בשוקפציעות וכאבים בקדמת השוק נגרמים כתוצאה מעומסי יתר ודלקות הנובעים מהם.

פציעות מסוג זה אופייניות לאצנים והן מתבטאות בכאבים בצמוד לעצם השוקה או בדלקת לאורך השרירים הצמודים אחיה. פציעה זו נקראת גם שין ספלינט.

גורמי דלקת בשוק

רוב הפציעות, הדלקות והכאבים המופיעים באזור השוק נובעים מעומס יתר וממאמץ מוגזם של השרירים והרקמות בשוקיים. אצל ספורטאים תופענה דלקות בשוק כתוצאה מהגברת מאמצים עצימות האימונים או כתוצאה מאימון לקוי ושימוש לא נכון בטכניקות האימון.

הפציעה מאפיינת גם חיילים כתוצאה משימוש בציוד בלתי מתאים או בשל נשיאת משקל עודף. פעולת הדריכה בזמן הליכה או ריצה מביאה את כף הרגל למנח הכולל סיבוב מפרק הקרסול החוצה, מצב של סיבוב יתר גורם לכאבים ופציעות בשוק.

תסמיני דלקת בשוק

מלבד פציעת שין ספלינט, פציעות אופיינית ושכיחות נוספת באזור השוק כוללות :

Medial tibial stress syndrome זהו מצב של התפתחות דלקת באחד השרירים המתחברים לעצם השוקה – הטיביה בחלקה הפנימי.

Anterior tibialis tendonitisגירוי דלקתי בגיד השריר השוקיתי קדמי אשר גורם לכאבים בחלק החיצוני של עצם השוק לאורך השריר השוקיתי קדמי. במידה ונמשכים המאמצים המופעלים על השריר עלולים להיגרם נזקים לגיד ולשריר תוך היווצרות של דלקות המלוות בכאבים במיוחד בזמן ריצה.

כאבים בשוק המופיעים בזמן מאמץ או במנוחה מעידים על עומס יתר, מצב זה מחייב הפסקת הפעילות ומתן זמן מנוחה והתאוששות מספקים. ללא טיפול מתאים עלולים הכאבים להחמיר כמו הביטויים לבעיה אשר יכולים להפוך לדלקת ולמצבים כרוניים.

הכאבים הנובעים מדלקת בשוק יתפרסו על החלק הפנימי או החיצוני של עצם השוק כאשר בזמן מנוחה הם יפחתו ואף ייעלמו. כמו כן תיתכן נפיחות מקומית באזור תוך תחושה של חוסר סדירות העצם בעת מישוש. הכאבים יוחמרו במצב של כיפוף כף הרגל והאצבעות.

אבחון דלקת בשוק

האבחון יתבצע תוך מבדקי תנועה ובחינת אזור השוקיים, האבחון כולל בדיקת היציבה, טווחי התנועה והגבלת התנועה של השרירים והמפרקים כתוצאה מהכאב והדלקת. הנבדק ישאל לגבי ההיסטוריה הרפואית שלו ומהלך התפתחות הפציעה. במידת הצורך תתבצע בדיקת הדמיה הכוללת צילום אולטרה סאונד, רנטגן או MRI.

בדיקת מיפוי עצמות ובדיקת לחץ תוך שרירי יתבצעו במקרה של חשש לתסמונת המדור על מנת לאתר את הגורם המדויק לכאב.

טיפול בדלקת בשוק

הטיפול בדלקות בשוק כולל:

  • מנוחה מכל פעילות.
  • שימוש בחבישה קרה ובקומפרסים עם קרח לפרקי זמן של כ-20 דקות בכל מספר שעות.
  • עיסוי עם קרח באזור הדלקת והכאב מספר פעמים ביום בידי מעסה מוסמך.
  • שימוש במשחות מקררות.
  • הגבהת הרגליים בזמן ישיבה או שכיבה.
  • פיזיותרפיה וטיפול מגע כגון עיסוי רפואי וביצוע תרגילי מתיחה וחיזוק.
  • שימוש באולטרה סאונד טיפולי.
  • התאמת מדרסים אורתופדיים.
  • נטילת תרופות אנטי דלקתיות ומשככי כאבים.
  • במקרים קיצוניים תידרש התערבות כירורגית.

בזמן הטיפול יש לאפשר מנוחה ולהימנע מפעילות אשר יוצרת עומס על השוק. ניתן לבחון פעילות חלופית המותאמת ליכולת ולמצב. החזרה לפעילות מלאה תבוצע בהדרגה ובהתאם לקצב ההחלמה תוך בחינת החזרה לטווחי תנועה, חוסר בכאב והתקדמות הכוח השרירי. חזרה לפעילות מוקדמת מדי תגרום להחמרת הפציעה והתארכות תקופת ההחלמה. הכנת הגוף למאמצים והתאמתם ליכולת הגוף תמנע הישנות של הפציעה.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!