דלקת מפרקים באגן

דלקת מפרקים באגןדלקת מפרקים באגן היא תופעה נפוצה, בין אם בקרב העוסקים בספורט ובין אם בקרב אלה שאינם עוסקים בספורט כלשהו ואפילו לא באופן חובבני.

במרבית המקרים זיהוי ואבחון הדלקת מתחיל בתלונה על כאבים באזור הגב התחתון, המעידים לרוב על דלקת זו. מכיוון שמדובר בתופעה, העשויה להשפיע באופן משמעותי על איכות חייהם של הסובלים ממנה ובעיקר גם להגביל את התנועה, חשוב לבצע אבחון מקיף ובהתאם לקבל את הטיפול המתאים. ישנן כיום כמה שיטות טיפול בדלקת מפרקים באגן, חלקן נחשבות לשמרניות, חלקן הן משלימות (אלטרנטיביות) ויש את הטיפולים המשלבים בין כמה אפשרויות.

רקע על הפציעה

דלקת מפרקים באגן פוגעת באחד המפרקים, שהם אלה, המחברים בין עצמות הכסל או העצה ישירות אל עמוד השדרה. למרות שתנועת מפרקים אלה נחשבת למוגבלת יחסית, גם הם עשויים, וכמו כל מפרק אחר, לסבול משחיקה וגם מנזק מצטבר בשל סיבה כלשהי. בשל מיקומם של מפרקי האגן, במקרים של דלקת, הדבר יבוא לידי ביטוי בכאבים בגב התחתון לרוב, שפעמים רבות מאובחנים בצורה לא נכונה, בין אם כפריצת דיסק, בלט דיסק מותני ובין אם כמתיחת שריר.

הסיבות להופעת הדלקת יכולות להיות רבות ומגוונות. במקרים מסוימים תופיע דלקת מפרקים באגן בשל טראומה נקודתית, כמו למשל פציעת ספורט, מכה חזקה במקום, תאונת דרכים או אפילו נפילה מגובה רב. במקרים אחרים הדבר קורה בשל נזק מצטבר לפרקים, המופיע בעקבות פעולות הנעשות באופן לא נכון, בצורה שגויה (למשל, ישיבה ממושכת, התכופפות לא נכונה ועוד). דלקת מפרקים באגן יכולה להופיע גם על רקע מחלות מעי שונות, כמו מחלת הקוליטיס הכיבית או מחלת קרוהן. וגם, במקרים מסוימים היא מופיעה בעקבות זיהום כלשהו, בין אם פטרייתי, נגיפי או חיידקי.

כיצד היא מתבטאת

דלקת במפרקי האגן באה לידי ביטוי בדרך כלל בתחושה של נוקשות באזור האגן, ובעיקר באזור העכוז ובאזור הגב התחתון. תחושה זו תופיע לרוב בשעות הבוקר, מיד לאחר הקימה. במקרים בהם מדובר בדלקת חמורה יותר, תיתכן נפיחות במפרק, כאבים עצומים באזור עצמו וגם מוגבלות בתנועה (ובעיקר בטווח התנועה של המפרק).

ישנם חולים המתלוננים גם על כאב, המופיע בזמן הליכה קלה, בזמן מאמץ או בזמן טיפוס במדרגות או כל פעילות אחרת שהיא שבה מעורב המפרק. במידה ומדובר בדלקת מפרקי האגן, המופיעה למשל על רקע מחלה כלשהי, התסמינים יהיו קשורים למחלה עצמה. דלקת המופיעה בשל מחלת הפסוריאזיס, פגיעה עורית היא חלק מהתסמינים הנלווים לדלקת עמה. דלקת אנטרופתית תהיה מלווה בפגיעה במערכת העיכול פעמים רבות ובעיות מעיים שונות.

באילו ענפי ספורט היא נפוצה

דלקת במפרקי האגן יכולה להופיע אצל העוסקים בכל ענפי הספורט, אך בעיקר אצל אלה, המערבים, במהלך הפעילות הגופנית את מפרקי האגן.

דרכי טיפול ושיקום

הטיפול במקרה של דלקת מפרקים באגן וגם השיקום ממנה נקבעים לאחר בדיקה מעמיקה ובחינת מצבו של המטופל. כל זאת, כדי לוודא שאכן מוצע המענה המתאים, זה שיעזור לו להתמודד עם תסמיני הדלקת עצמה ולחזור לשגרה מהר ככל שניתן.

הטיפול נקבע בהתאם לסיבה שבגללה הופיעה הדלקת ולכן אפשרויות הטיפול הן לרוב מגוונות מאד. תרופות אנטי דלקתיות יכולות לעזור טגם טיפולים פיזיותרפיים וטיפולים כירופרקטיים. שימוש בתרופות משככות כאבים הן פתרון גם כן, אולם אלו עוזרות להתמודד עם הסימפטום הנלווה לדלקת, עם הכאב עצמו, ופחות עם הסיבה שבגללה היא הופיעה. במקרים בהם טיפולים אלה אינם עוזרים, יש לשקול פתרון אחר – התערבות כירורגית, שיכולה גם היא לסייע.

עוד בנושא:

פציעות באגן

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!