פציעות ספורט מחבלה טראומטית

פציעות ספורט מחבלה טראומטיתהספורט יפה לבריאות ומי שלא עוסק בספורט ולא מבצע כל פעילות גופנית שהיא יחוש במוקדם או במאוחר את ההשלכות. יחד עם זאת, חשוב לזכור שכאשר עוסקים בפעילות ספורטיבית קיימת תמיד סכנת פציעה.

לפעמים מדובר בפציעה הנובעת מאימון אינטנסיבי וממושך יתר על המידה לאורך זמן רב. לעתים הפציעה תהיה כרונית אך במקרים רבים אחרים, יהיה מדובר בפציעות ספורט על רקע חבלה טראומתית.

פציעות ספורט מחבלה טראומטית

כל מי שמבקר במגרשי הספורט חזה לא פעם ולא פעמים בחבלה טראומתית המתלווה לפעילות ספורטיבית. כל חובבי הכדורגל או הכדורסל שמגיעים לאצטדיונים  ולאולמות או לכל הפחות צופים במשחקים בטלוויזיה מכירים את החבלות הטראומטיות גם אם לא היו מודעים למשמעות המילולית של הדבר.

מדובר בפציעות שמתרחשות בנקודת זמן קצרה, בדרך כלל מתרחשות באופן מידי. שני שחקנים התנגשו זה בזה בעוצמה? שחקן שרץ אחרי הכדור סובב את הקרסול? מתעמלת נפלה מהקורה? כל אלה דוגמאות לחבלה טראומתית ברורה. כמובן, שבמקרים מסוימים החבלה יכולה להיות קלה למדי.

השלכות חבלה טראומטית – השחקן יוצא לנוח, מקבל עיסוי באזור הפגוע, נעשה שימוש בקרח או בתחבושת לחץ ובתוך זמן קצר אפשר לחזור לפעילות. יחד עם זאת, ספורטאי, מקצועי או חובבן, בהחלט יכול למצוא את עצמו נאלץ להפסיק את הפעילות לזמן ארוך במידה והחבלה הייתה קשה, איבר נפגע קשה, עצם נשברה, נקע לווה בשטף דם רציני או חלילה קרע ברצועה.

חשוב להקשיב לגוף

בין החבלות הטראומתיות שחווים ספורטאים, מתעמלים ומתאמנים שעוסקים בספורט ניתן למצוא עוד מגוון דוגמאות לפגיעות, קשות או קלות. שריר שנמתח כתוצאה מתנועה מהירה, פריקת מפרק, פגיעה בעמוד השדרה, זעזוע מוח. גם אם החבלה נראית במבט ראשון קלה, והנפגע משתוקק לחזור לפעילות, חשוב לנקוט משנה  זהירות.

יש כאב קל? קיימת נפיחות לא רצינית? שטף דם פשוט? גם אם נדמה שהפגיעה קלה, חשוב להקשיב לגוף. חשוב להיזהר מחזרה מהירה מדי לפעילות שכן התוצאה תהיה מתסכלת – גם כאבים, גם אי נוחות וגם החמרה של הפציעה. במידת הצורך, חשוב להתייעץ ברופא.

חשיבות המנוחה – חשוב להעניק לגוף את המנוחה הנדרשת ולטפל באיבר הפגוע למשל בפיזיותרפיה, כדי לזרז את ההחלמה. זמן המנוחה וסוג הטיפול חייבים להיות מקושרים להיבטים שונים – החל מחומרת הפציעה, דרך גילו של הנפגע וכלה בפציעות קודמות ובמצב הבריאות הכללית.

פגיעות במפרקים וברצועות

פציעות ספורט מחבלה טראומטית – חלק ניכר מאותן חבלות טראומתיות סובב סביב השרירים והמפרקים. בדומה לכך, גם חבלות הפוגעות ברצועות הן דבר נפוץ. מתיחה של רצועה מחייבת התייחסות רצינית וגם נקע, שעשוי להיראות לא יותר מחבלה קלה עשוי להתברר למעשה כפגיעה ברצועה, יותר ממתיחה פשוטה.

מפרק הקרסול, מפרק הכתף, אלה הם אזורים מועדים לפורענות אך בדרך כלל החבלות הן יחסית קלות ומצריכות מנוחה ולעתים תרופות נגד כאבים ונגד דלקת. במידת הצורך, נהוג להיעזר בתחבושות ועזרים שמנועים תזוזה.

תסמיני חבלה טראומטית

כיצד יוכל הספורטאי עצמו לזהות חבלה טראומטית? הסימנים הנפוצים כוללים נפיחות וכאב. פעמים רבות תופיע מגבלה תנועה, אם קלה ואם רצינית. בפגיעות קלות ניתן למצוא שפשוף או שריטה המלווים באדמומיות מקומית. במידה ולאחר מנוחה קלה מרגיש הספורטאי החמרה בסימפטומים, במידה ומרגישים תופעות כגון סחרחורת, בחילה, הקאות – חשוב לשלול זעזוע מוח.

בכל פגיעת ראש חיוני לגשת לבדיקה מקיפה וכן גם בכל פגיעה המקושרת לגב. חשוב לזכור – חבלה טראומטית שאיננה מטופלת בצורה נכונה יכולה להביא להחמרה וכן להפיכת הבעיה לכרונית. בכל מקרה של ספק, יש להפסיק את הפעילות באופן מידי ולפנות לקבל טיפול רפואי.

אולי יעניין אותך גם:

ספורטאים? הינה כמה עובדות שחשוב לדעת על פציעות ספורט

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!