פתרונות טיפול לפציעות ספורט

פתרונות טיפול לפציעות ספורטישנו מגוון רחב של פתרונות טיפול המתאימים עבור ספורטאים מקצועיים וחובבים כאחד. הטיפולים נכנסים לתמונה לא רק כאשר הספורטאי נפצע וזקוק לשיקום, שכן חלק ניכר מהטיפולים מתאימים גם לשגרה כמו לדוגמה טיפולים מניעתיים, שכשמם כן הם – טיפולים שנועדו למנוע פציעות. במאמר שלפניכם נפרט אודות סוגים שונים של טיפולים המתאימים עבור ספורטאים.

טיפול לפציעות ספורט בעזרת שיקום

טיפול לפציעות ספורט בעזרת שיקום הוא תהליך שמטרתו להשיב לגופו של המתאמן את היכולות הספורטיביות שלו, כשבדרך כלל תכנית השיקום נדרשת לאחר פציעת ספורט. במסגרת תהליך השיקום השאיפה הכללית היא להחזיר את הספורטאי לפעילות מהר ככל האפשר, אך חשוב להימנע מחזרה מוקדמת מדי לפעילות. זאת כיוון שחזרה מוקדמת מדי ולא מותאמת לפעילות מלאה, עשויה להוביל לפציעה חוזרת ולהפיכת הפציעה האקוטית, לכרונית.

תהליך השיקום מבוצע באופן הדרגתי מאוד ומתקדם בהתאם ליכולות של הספורטאי, כשמשך השיקום משתנה בהתאם לדרגת החומרה של הפציעה. אחרי פציעות קלות משך השיקום יכול להימשך שבועות ספורים בלבד ואף פחות מזה ואילו במקרים שבהם מדובר בשיקום לאחר ניתוח אורתופדי למשל, ייתכן שהשיקום יימשך מספר חודשים. יש לציין, כי במקרים מסוימים גם באמצעות הליך שיקומי מוצלח, לא ניתן לשחזר את היכולות הספורטיביות כפי שהיו ערב הפציעה.

פיזיותרפיה

טיפול לפציעות ספורט בעזרת פיזיותרפיה היא טכניקה טיפולית פרא רפואית הנמצאת בשימוש נרחב בתחום השיקום. טיפולי הפיזיותרפיה מותאמים לכל מטופל באופן אישי, כאשר ההתמקדות היא במערכת השרירים והשלד.

מטרת הפיזיותרפיה משתנה בהתאם לסוג הפציעה, אך בגדול בעזרת פיזיותרפיה ניתן למנוע ניוון של רקמות באזור הפציעה, לחזק שרירים באופן סלקטיבי ולשפר את טווח התנועה של מפרקים שלא היו פעילים זמן רב או שנפגעו. בנוסף לכך, במהלך טיפולי הפיזיותרפיה ניתן ללמד את הספורטאי כיצד להימנע מפציעות ספורט בעתיד.

כירופרקטיקה

כירופרקטיקה היא טכניקת טיפול אלטרנטיבית המתמקדת בעמוד השדרה ובכאבים המוקרנים מעמוד השדרה לאזורים אחרים בגוף. כמו כן, הטכניקה משמשת לטיפול בבעיות גב שונות לרבות כאבים בגב התחתון, כאבים בשכמות וחגורת הכתפיים, כאבים בגב העליון, שרירים תפוסים, פריצות דיסק ועוד. הטיפול כולל הפעלת לחץ וביצוע מניפולציות שונות על החוליות בעמוד השדרה באופן ידני או באמצעות מכשירים.

מדרסים

מדרסים הם אביזרי עזר אורתופדיים המוכנסים לנעליים (בדומה לרפידות). ישנם סוגים שונים של מדרסים, כאשר בגדול המדרסים נועדו לסייע בהתמודדות עם בעיות שונות הקשורות לכף הרגל. בין היתר המדרסים יכולים לסייע לפיזור יעיל יותר של האנרגיה בזמן הנחיתה על הרגל במקרה שבו המנח הטבעי של הרגל גורם להפעלת עומס רב מדי באזור מסוים בלבד ולכן מומלצים למשל לספורטאים הסובלים מפלטפוס (כף רגל שטוחה).

ישנם מדרסים המיועדים לשפר את היציבות של כף הרגל ואת האחיזה שלה בנעל, אחרים מיועדים לשיפור בלימת הזעזועים, ישנם המסייעים להתמודדות עם פציעות ספציפיות כמו דורבן למשל (על ידי הפחתת העומס המופעל על העקב בזמן הדריכה על הרגל) ועוד. לצד המדרסים ישנם אביזרים אורתופדיים רבים נוספים כמו לדוגמה תחבושות אלסטיות מסוגים שונים, מגני ברך וקרסול, גרביים אלסטיות וחגורות גב.

פלדנקרייז

פלדנקרייז היא שיטה שמטרתה "לחנך" את מערכת השרירים והעצבים של המטופל מחדש על ידי עיצוב המודעות הגופנית, תוך הקניית תבניות תנועה יעילות יותר. השיטה נועדה לשפר את הגמישות של המפרקים, לייעל את התנועתיות ולשפר את הקואורדינציה.

הטיפול משמש ספורטאים רבים המשתקמים לאחר פציעת ספורט, אך לאחרונה יותר ויותר ספורטאים מטופלים בשיטת פלדנקרייז ללא קשר לפציעות. זאת כיוון שהשיטה מסייעת לפיתוח המודעות לגוף ומסייעת לספורטאי להכיר במגבלות הפיזיות שלו. על ידי כך היא מקטינה את הסיכוי לפציעות.

עיסוי לספורטאים

טיפול לפציעות ספורט ועיסוי לספורטאים הוא עיסוי המיועד בראש ובראשונה למנוע מתיחות של שרירים או התכווצויות שרירים על ידי הרפיית השרירים לאחר אימונים אינטנסיביים. כמו כן, העיסוי תורם לרוגע הנפשי של הספורטאי ולהרפיה הכללית של הגוף והנפש. העיסוי משפר בנוסף את זרימת הדם לרקמות, מקצר את משך ההתאוששות לאחר אימון ומסייע להחלמה אחרי פציעות ספורט.

פילאטיס

פילאטיס היא שיטה של אימון גופני שמטרתה לשפר את היציבה של המתאמן ולחזק את שרירי הליבה. השיטה כוללת תרגילים שונים שבהם מופעלים השרירים המייצבים וכך לומד הגוף לגייס לטובת הפעולות השונות את השרירים הנכונים, שלא בהכרח נמצאים בשימוש יומיומי.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום ביתי לאחר אשפוז

טיפול אוסטאופתיה

טיפול ביולוגי

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!