כאבים ובעיות במפרקים

כאבים ובעיות במפרקיםכאבים ובעיות במפרקים הם תסמין שכיח בקרב ספורטאים חובבים ומקצועיים כאחד, שכן מפרקי הגוף הם המבנים המאפשרים את התנועתיות של הגוף. אי לכך, במהלך הפעילות הגופנית הם נמצאים תחת עומס רב שלא אחת מוביל לשחיקה מואצת של הסחוס, לפריקה של המפרק, לפגיעה ברקמות השונות המרכיבות את המפרק ועוד. במאמר שלפניכם נפרט אודות בעיות שונות במפרקים, השכיחות בקרב ספורטאים העוסקים בענפי ספורט שונים.

תסמונות כאב סביב הברך בקרב רוכבי אופניים

רכיבה על אופניים מומלצת בתור ענף ספורט לאוכלוסייה הכללית בשל העובדה שבענף ספורטיבי זה ניתן לראות שכיחות נמוכה מאוד של פציעות לא טראומטיות (תורמת לכך העובדה שלא מופעלים עומסים גבוהים מדי על מפרקי הרגליים בזמן הדיווש). הפציעות שאכן מתרחשות בקרב רוכבי אופניים, לרוב נגרמות כתוצאה מעומס מוגבר על המפרקים בהיעדר זמן מספיק להתאוששות. פציעות לא טראומטיות מושפעות מאוד מגורמים שונים התלויים ברוכב כמו לדוגמה רמת הכושר הגופני שלו, חוסר איזון בין השרירים לגידים ועוד.

כמו כן, ישנם גורמים רבים הקשורים למידת ההתאמה שבין הרוכב לאופניים, לטכניקת הרכיבה ולטיב האימון. מפרק הברך הוא המפרק הנפגע בשכיחות הגבוהה ביותר ברוכבי אופניים, כשמחצית מרוכבי האופניים סובלים מכאבים במפרק הברך על רקע גורמים שונים. הגורמים המרכזיים הם תסמונת פטלו-פמורלית, דלקת בגיד הארבע ראשי, דלקת בבורסה של ה- Pes-anserinus, פציעות של ה- ITB (Iliotibial band – רצועה עבה שמקורה ברכס עצם הכסל משם היא ממשיכה לאורך הירך והברך) ועוד.

את הבעיות השונות שנובעות כתוצאה מהפעלת יתר או פעילות יתר השכיחות ברוכבי אופניים ניתן ברוב המוחלט של המקרים למנוע על ידי שינוי תנוחת הרכיבה לתנוחת רכיבה מתאימה יותר, התאמת תכנית האימונים ליכולות הגופניות של הרוכב ושימוש בציוד מתאים בדגש על התאמה מיטבית בין האופניים לרוכב.

בכל מקרה שבו מתפתחים כאבים ובעיות במפרקים ברוכבי אופניים ישנה חשיבות עליונה לפנות בהקדם לייעוץ וטיפול רפואי שכן בעיות אלו מופיעות באופן כרוני ומגיבות לטיפול שמרני באופן חלקי בלבד, אך טיפול מוקדם יכול להביא לתוצאות חיוביות מאוד.

מרפק טניס ומרפק גולף

מרפק טניס השכיח בעיקר בקרב טניסאים כמשתמע משמו, הוא מושג המתאר פציעה הבאה לידי ביטוי בכאבים באזור המרפק כתוצאה מנזקים שונים לגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה.

מרפק גולף הוא מושג המתאר פציעה דומה מאוד, השכיחה כמובן בקרב שחקני גולף, כשההבדל הוא במיקום של כאבים ובעיות במפרקים: במרפק גולף הפגיעה היא לא בגיד המצוי בחלק החיצוני של המרפק אלא בגיד המצוי בחלק הפנימי של המרפק, האחראי על הכפיפה של היד.

שתי הפציעות מתפתחות לרוב כתוצאה ממאמץ חוזר ונשנה, אך מרפק טניס מתפתח כאשר הספורטאי מבצע תנועות מתיחה לאחור של כף היד ואצבעות כף היד ואילו מרפק גולף מתרחש בעקבות תנועות חוזרות ונשנות בזמן כפיפה וסיבוב של האצבעות וכף היד. כפי שניתן להבין, הכאבים עצמם מופיעים באזור המרפק, אך לא מדובר בבעיה מפרקית במהותה כי אם בבעיה גידית. בנוסף לכך, המטופלים עלולים לסבול מנוקשות באזור מפרק המרפק.

פציעות מפרקים בשחיינים

פציעות הספורט במפרקים האופייניות לשחיינים הן פציעות הנובעות מעומס יתר ומביצוע של תנועות חוזרות. שלוש הפציעות השכיחות ביותר הן כתף שחיינים, ברך שחייני חזה ושחיקת מפרקי שטחה בעמוד השדרה. במקרים רבים, הפציעות הן שילוב של עומס רב מדי המופעל ללא הכנה מספקת עם חוסר מנוחה והתאוששות לא מספקת בין אימון לאימון.

הפציעות השכיחות ביותר בשחיינים מערבות את מפרק הכתף, כשבין היתר מדובר בחוסר יציבות של מפרק הכתף. בעיה זו יכולה להיות תוצאה של פגיעה ברקמות הפסיביות התומכות במפרק, פגיעה ברקמות הדינמיות המייצבות את המפרק או פגיעה במערכת הפיקוח והשליטה.

פציעה נוספת המערבת את הכתף ושכיחה יחסית בקרב שחיינים היא דלקת מפרקים ניוונית של המפרק האקרומיוקלביקולרי (מפרק שיא הכתף ועצם הבריח). מפרק זה נוטה לחוות שינויים ניווניים כתוצאה מעומס יתר על רקע שחייה מרובה.

פריקת מפרקים בספורטאים

פריקת מפרק היא פציעה שבה נפגע המיקום היחסי הטבעי של עצמות המפרק. הפציעה מתרחשת ברוב המוחלט של המקרים בקרב ספורטאים כתוצאה מחבלה שמקורה בנפילה עוצמתית או התנגשות חזיתית.

באופן עקרוני, פריקה יכולה להתרחש פחות או יותר בכל אחד ואחד ממפרקי הגוף, אך ישנם מפרקים הנוטים לעבור פריקות בשכיחות גבוהה יותר מאחרים וכן בענפי ספורט שונים ישנן פריקות האופייניות לכל ענף וענף.

כך לדוגמה בקרב שחקני כדוריד ניתן לראות שכיחות גבוהה יחסית של פריקת כתף ואילו בקרב שחקני כדורסל וכדורגל ניתן לראות שכיחות גבוהה יותר של פריקות ברכיים.

אולי יעניין אותך גם:

האם ספורט מסייע לחולי דמנציה ואלצהיימר?

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!