למה נתפס לי הצוואר

צוואר תפוס יכול לקרות ברגע אחד והכאב שלו יכול להיות משתק ביותר. מדובר על אחד הכאבים הקשים, והם הצוואר ממשיך להיות תפוס ולא מדובר על כאב תפיסה רגעי – מדובר על סבל של ממש. הכאב יכול למנוע מאנשים את התפקוד הבסיסי ביותר, מעבודה ועד טיפול בילדים, פעילות גופנית או אפילו מנוחה וישיבה מול הטלוויזיה. מי שחווה את הכאב יודע היטב על מה מדובר והוא יבקש גם למנוע אותו בעתיד. אז איך מרגיש צוואר תפוס, למה זה קורה וכיצד ניתן להימנע ממנו? הכנו לך כתבה מקיפה בנושא. 

כיצד מרגיש צוואר תפוס? 

צוואר נתפס ברגע אחד, בדרך כלל בהפתעה גמורה ומבלי שאנחנו בכלל מוכנים לכך. כאשר הוא נתפס, זה לא קורה בהדרגתיות אלא כמו מכת חשמל וחום גדולה באזור הצוואר והראש. מי שחווה כאב כזה יודע עד כמה הוא עוצמתי, אך מה שיותר מתסכל הוא הכאב שלאחר מכן – שכמעט בכל תנועה לא נכונה ישנה תחושה חדשה של כאב ושריפה. כמה זמן זה נמשך? לעיתים הכאב יפוג ויעבור לאחר כמה שעות, אך במרבית המקרים מדובר על כאב של כמה ימים, לעיתים אפילו שבוע ויותר. 

מה גורם לצוואר להיתפס?

אנשים שואלים את עצמם פעמים רבות למה נתפס לי הצוואר והגורמים לצוואר התפוס יכולים להיות רבים, כאשר רובם המכריע הוא מפגיעה של אחד מהמבנים אשר מרכיבים את עמוד השדרה הצווארי. עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות, דיסקים הנמצאים בין החוליות, שרירים ורצועות שמפעילים ומייצבים את כל המערכת הזו. כאשר ישנה שחיקה או פגיעה באחד ממנגנונים אלה הצוואר יכול להיתפס, כאשר לסביבה יש השפעה מיידית על צוואר תפוס. לדוגמה, אם יש חבלות חוזרות או אם יש מאמץ ועומס מיוחד על אזור הצוואר. 

האם צוואר תפוס זה גנטי?

בהחלט כן, אך יש להבדיל בין צוואר תפוס כתוצאה מפגיעה או הפעלה מאומצת של שרירי הצוואר לבין מקרים של שחיקה. כל המבוגרים יסבלו משחיקה מסוימת, אך ניתן לראות כי ישנן סיבות גנטיות של שחיקה מהירה ומשמעותית יותר. מסיבה זו בעיקר, אם ידוע על בעיות מסוג זה אצל ההורים או אצל האחים, רצוי להימנע מראש מהפעלת לחץ על הצוואר ולבצע פעולות מניעה אחרות כמו תרגילים מותאמים לצוואר ולגב כדי לשחררו. 

מה עושים עם צוואר תפוס וכיצד מומלץ לשחרר את השרירים הדואבים?

ראשית יש לאבחן שאכן מדובר על צוואר תפוס שכן כאבי צוואר יכולים לפעמים להעיד על בעיה רפואית אחרת. הרופא המטפל יבדוק את התלונות ויבצע בדיקה גופנית, בהתאם לרמת הכאב יכולות להתבצע בדיקות דימות שונות כמו CT או MRI שיכולות לתת תמונת מצב מדויקת של מצב הצוואר. כדאי לדעת גם שיש דגלים אדומים שיש לשים אליהם לב – אם מדובר על כאב בעקבות חבלה יש לערוך בירור מקיף לסיבתו, אם יש הפרעה בתפקוד הסוגרים, הקרנה לכאב בגפיים, חוסר יציבות בהליכה או סימפטומים אחרים לכך שיש לחץ עצבי, יש לבחון זאת לעומק. 

צוואר תפוס ניתן לשחרר באמצעות מנוחה והפחתה של עומס הפעילות. ניתן להיעזר גם במשככי כאבים שונים, בכדורים נוגדי דלקת, במרפי שרירים למיניהם, למשל בספריי או במשחה, או בתרגילי פיזיותרפיה.  

***הכתוב לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!