סוגי ניתוחים מתקדמים לספורטאים

סוגי ניתוחים לספורטאיםפציעות הנובעות מפעילות גופנית מהוות חלק משגרת חייהם של הספורטאים. פעילות ספורטיבית מגדילה את הסיכון לפציעה בין אם מעומס יתר, פעולה לא נכונה או בשל חבלה ופגיעה טראומתית.

פציעות ספורט בקרב ספורטאים חובבים לרוב נובעות מביצוע לקוי של פעולה חוזרת, או כתוצאה מעומס יתר וחוסר התאמה בין יכולות המתאמן לבין עומס ועצימות האימונים.

בקרב ספורטאים מקצוענים, פציעות מהוות חלק מהשגרה. פציעות מסוימות כרוכות בתקופת התאוששות ומנוחה, ופציעות ספורט אחרות מנטרלות את יכולת התפקוד וכרוכות בניתוחים.

פציעות ספורט

מערכת עצב שריר ושלד עלולה להיפגע כתוצאה מפציעות ספורט הנובעות מחבלה, תאונה, פציעה או בשל בלאי ושחיקה. רוב פציעות הספורט שייכות לתחום האורתופדיה והכירופרקטיקה והטיפול בהן כולל איתור מקור הבעיה באופן ידני ושיפור התפקוד תוך הקלה על כאבים ומניעה של החמרת הבעיה והפיכתה לכרונית.

במקרים מורכבים יותר ישולבו בטיפול גם זריקות, תרופות וניתוחים. בידי המטפלים אמצעי עזר שונים בהם מכשור הפועל ברמת גרעין התא כגון לייזר וגלי הלם כאשר מסגרת האורתופדיה משלבת חטיבה המתמחה בפציעות ספורט ובמסגרתה מתבצעות פעולות וניתוחים הקשורים לפעילות ספורט בענפים ובגילאים שונים. המודעות לחשיבות הפעילות הגופנית נמצאת בקו עלייה, אולם אליה נלוות גם עלייה בתחלואה.

הצורך בהתערבות כירורגית

אבחון מדויק של הפגיעה עומד בחשיבות עליונה על מנת להתאים טיפול ומציאת פתרון מקצועי אשר יאפשר למטופל לשוב לפעילותו הספורטיבית בהקדם אפשרי. חלק ניכר מהפעילות הניתוחית מתבסס על ארטרוסקופיה, ניתוח המתבצע באמצעות חתך חיצוני בקוטר של חמישה מילימטרים, דרכו מוחדרת צינורית מתכת שבקצה מוצבת מצלמה משוכללת המחוברת למסך חיצוני ומאפשרת  להגיע ולראות את אזור הפציעה ולאמוד את חומרתה.

במידה ואובחנה פציעה אשר מחייבת הליך ניתוחי, יבוצע חתך נוסף דרכו מוחדרים מכשירים בעזרתם ניתן לבצע פעילות ניתוחית מורכבת תחת בקרה ישירה כאשר ברוב המקרים ההחלמה מהפעילות הניתוחית היא מהירה.

סוגי ניתוחים לפציעות ספורט

ארטרוסקופית הברך ותפירת מיניסקוס קרוע. המיניסקוס הוא סחוס בצורת סהר אשר נמצא משני צדי הברך ומשמש לבלימת זעזועים. במקרים של חבלה לברך הוא נוטה בעיקר כתוצאה מפעולה סיבובית. בעבר נהגו לכרות את החלק הפגוע במיניסקוס, אך כיום ישנן שיטות לתפירה ואיחוי של המיניסקוס הקרוע.

ניתוח לשחזור קרע ברצועה צולבת בברך

רצועה זו היא המייצבת העיקרית בברך, ישנן שתי רצועות צולבות – קדמית ואחורית. קרע ברצועה ובמיוחד בקדמית, מוביל ברוב המקרים לאובדן היכולת לעסוק בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית ואף עלולים להופיע שינויים ניווניים מוקדמים בברך. הפציעה מוכרת בקרב העוסקים בספורט ונחשבת לחמורה וקשה להחלמה.

הפציעה מצריכה ניתוח לשחזור הרצועה אשר מתבצע בפעולה ארטרוסקופית על ידי שימוש ולקיחת חלק מגיד הפיקה, גיד משריר הירך או משתל של תורם. לאחר הניתוח מותאמת פעילות פיזיותרפיה, במטרה להשיג חזרה הדרגתית ומבוקרת לפעילות מלאה.

תיקון פגיעות סחוס

סחוס שלם הוא תנאי לתפקוד תקין של המפרק. פגיעה בוא גורמת לחיכוך הגורם לשחיקה מוקדמת של המפרק. הפציעה אופיינית לצעירים ולספורטאים ולעתים היא מלווה בשבר קטן של העצם הסמוכה לסחוס.

הטיפול המתקדם כיום מאפשר פעולת השתלת סחוס עצמית המבצעת על ידי לקיחת מספר קטן של תאי סחוס מהמטופל, גידולם במעבדה והדבקתם על מצע מיוחד עד למצב בו מתאפשרת השתלה.

בקע ספורטאים

פציעת ספורט באזור המפשעה כתוצאה מפעילות אינטנסיבית מדי אשר יוצרת עומס בלתי שווה על שרירי האגן. הסימן לבקע הוא לחץ וכאב באזור המפשעה המקרין לכיוון הירך. במידה והבעיה אינה מטופלת היא תתפשט ותחמיר ותפגע ביכולת לביצוע פעולות בסיסיות ויומיומיות.

הטיפול בבקע ספורטאים מחייב ניתוח במהלכו מתוקן הקרע והנזק אשר נוצר בדופן הבטן ובמפשעה תוך שחרור הלחץ על העצבים. לאחר הניתוח יש צורך בהליך שיקום באמצעות פיזיותרפיה.

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!