פציעות ספורט אצל נשים – כיצד נמנעים ואיך מטפלים?

פציעות ספורט אצל נשים - כיצד נמנעים ואיך מטפלים?הנשים לוקחות חלק בענפי ספורט רבים, חלקן עוסקות בספורט באופן תחרותי מקצועני וחלקן חובבניות, המוצאות בספורט כמעין תרפיה או אפילו פעילות המסבה להן לא מעט הנאה.

בשל מבנה גופן של הנשים והצרכים הפיזיים השונים שלהן, בהשוואה לגברים, עליהן להקפיד על התאמת הפעילות הגופנית ליכולתן הפיזית ובמקביל שמירה על אורח חיים נכון ובריא, כדי להימנע מפציעות ספורט או פגיעות גופניות, העשויות להשפיע על מערכות הגוף השונות.

מאפייני הנשים העוסקות בספורט

בדומה לגברים, נשים עוסקות בספורט כחלק משגרת חייהן ועבור קבוצה מסוימת מהן – באופן מקצועני. ישנן לא מעט נשים ספורטאיות מקצועיות מצליחות, הידועות בזכות הישגיהן הגבוהים, נשים שהגיעו, וכמו גברים ספורטאים אחרים, למעמד גבוה מאד ולהצלחה מסחרחרת. ישנן נשים העוסקות בספורט שאיננו תחרותי, ונהנות מהפעילות עצמה, אותה הן מבצעות בתדירות גבוהה.

יש גם את אלו העוסקות בספורט באופן חובבני ולעיתים רחוקות יותר, וזאת בשילוב עם עיסוקים אחרים התופסים את מרבית שעות יומן. הנשים, העוסקות בספורט, יכולות להיות צעירות מאד וגם מבוגרות. חלק מהן מגלות את אהבתן הגדולה לספורט כבר בגילאים צעירים, עוד בילדותן, וחלק מגלות את הספורט בגילאים מאוחרים. ישנן נשים המגיעות לעסוק בספורט בשל בעיה בריאותית כלשהי או אפילו כדי לרדת במשקל.

צרכים פיזיים

על פי לא מעט מחקרים, שנעשו בתחום ספורט נשים, נמצא כי הפעילות הגופנית תורמת לנשים לא מעט. נשים, העוסקות בספורט וכבר בגילאים הצעירים, פחות סובלות ממחלות לב, מסרטן השד וכמובן גם מהשמנה. דימוי הגוף שלהן בריא הרבה יותר והביטחון העצמי שלהן גבוה. מחקרים מסוימים אף הוכיחו שנשים פעילות, נשים העוסקות בפעילות גופנית באופן תדיר, נוטות פחות להשתמש בכימיקלים למיניהם או בסמים. הן גם פחות חשופות ליחסי ניצול והסיכוי שלהן להיכנס להיריון לא מתוכנן בגיל צעיר (כשמדובר על נערות, העוסקות בספורט) הוא נמוך הרבה יותר.

לנשים ישנם צרכים פיזיים, השונים מאלה של הגברים, הן בשל מבנה גופן והן בשל מערכות הגוף שלהן. ספורטאיות לאחר לידה, למשל, זקוקות לפסק זמן כדי לאפשר לגופן לחזור לפעילות הגופנית המאומצת ומבלי לפגוע בגופן, שעבר היריון וגם לידה. נערות צעירות, שנמצאות בשלב הגדילה, מתמודדות באופן שונה מנשים בוגרות יותר, ונשים בגיל המעבר, הנוטות לסבול מתסמינים שונים הנלווים לגיל (הנובעים מסיבות הורמונאליות) מוצאות עצמן לא אחת מתקשות להגיע להישגים גבוהים ולבצע תרגילים בעצימות גבוהה, כפי שביצעו בגילאים הצעירים יותר.

פציעות ספורט נפוצות בקרב נשים ספורטאיות

נשים מתחרות, כאמור, בענפי ספורט רבים, לרבות ענפים תחרותיים. הן סובלות, כמו הגברים, מפציעות ספורט הנחשבות לשכיחות מאד, שחלקן שכיחות במיוחד בקרב הנשים. באופן כללי, נשים נוטות להיפצע הרבה יותר מגברים ולסבול מפציעות כמו כאבי ברכיים, נקעים בקרסול, קרע הרצועה הצולבת, שברי מאמץ, דלקות מפרקים, כאבי גב וירך ועוד.

הסיבות לכך נעוצות בשל מבנה גופן והפרופורציות שבו. אגן רחב, פלג גוף תחתון שגדול יותר מפלג גוף עליון, גורמים לזוויות שונות וליחסים שונים שבין האגן לירך, מה שהופך את האזורים האלה לרגילים הרבה יותר. גמישות מפרקית גבוהה ולעיתים גם גמישות יתר, המאפיינת לא מעט נשים, יכולה להוביל לפציעות ספורט רבות, בין אם אלו שברים, מתיחות שריר או נקעים הנחשבים לנפוצים מאד.

טיפולים מתאימים

הטיפולים הניתנים לנשים, הסובלות מפציעות ספורט שונות, מותאמים לסוג הפציעה וגם לאופייה. בחלק מהמקרים מוצעים טיפולים שמרניים ובחלק מהמקרים – ניתוחים. גם הרפואה המשלימה לוקחת בכך חלק ונשים ספורטאיות רבות בוחרות בטיפול אלטרנטיביים כדי להתמודד עם הפציעות. כשמדובר בספורטאיות מקצועיות, המתחרות בענפי הספורט השונים, הנטייה לרוב לבחור בניתוח, המאפשר פעמים רבות החלמה מהירה הרבה יותר.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!