מהם הגורמים לספאזם וכיצד מטפלים בפציעה זו?

מהם הגורמים לספאזם וכיצד מטפלים בפציעה זו?ספאזם, או "עיוות שריר", היא תופעה נפוצה מאד בקרב ספורטאים חובבנים ומקצוענים וגם בקרב אלה שאינם עוסקים בספורט כלל. התופעה מופיעה ברגע אחד ויכולה לגרום לכאב עצום באזור ואף גם להעיר מהשינה.

עיוות השריר, הכיווץ הבלתי רצוני שלו, נמשך במשך כמה שניות עד מספר דקות והוא מאפיין אזורים מסוימים בגוף.לרוב הדבר קורה בשרירי השוק האחוריים, בשרירי הירך הקדמית ובשרירי הירך האחורית. גם עיוות באצבעות או בשריר כף הרגל הוא נפוץ (אם כי פחות) וגם בשרירי הזרועות.

רקע על הפציעה

ספאזם הוא דרכו של הגוף לאותת לנו שמשהו איננו תקין או שתהליך כלשהו בגוף, ומאיזושהי סיבה, הופר. בגופנו ישנם 3 סוגים שונים של שרירים: שרירים חלקים, שרירי הלב ושרירי השלד. ספאזם, עיוות שריר, הינו, כאמור, התכווצות לא רצונית, המתרחשת במאמץ רב, לאחר המאמץ וגם במנוחה מלאה. הדבר מלווה בכאב מקומי חזק מאד, המפר גם את השינה.

הגורמים לתופעה אינם ברורים באופן חד משמעי. היא נפוצה בעיקר בקרב ספורטאים אך לא רק. מכיוון שהעוסקים בספורט מאבדים לא מעט נוזלים וגם מלחים, ייתכן ומחסור במלחים הוא הסיבה לתופעה וצריכת מלח במהלך האימון יכולה למנוע אותה. גם אובדן מינרלים חשובים, כמו אשלגן, סידן, מגנזיום, נתרן וכלור בזמן ההזעה עשויה אף היא לגרום להתכווצות שרירים לא רצונית, לצד ירידה במשקל ובנפח הדם. אולם, לאור מחקרים מעמיקים יותר, שנעשו בנושא, נמצא כי ייתכן והסיבה העיקרית לכך היא עייפות שרירית, המובילה לשיבוב בבקרה העצבית-שרירית.

גורמי הסיכון

הסיכוי לתופעה גבוה יותר במקרים הבאים: במקרים של משקל גוף גבוה, במקרים של אימון גופני הנעשה בתנאי לחות גבוהים וחום גבוה, במקרים של עייפות שרירית, במקרים של פעילות גופנית בעצימות גבוהה מאד ולמשך פרק זמן ארוך וגם במקרים בהם מדובר בהיסטוריה ארוכה של עיוות שריר.

באילו ענפי ספורט היא נפוצה

התופעה נפוצה בקרב ספורטאים העוסקים בכל פעילות ספורטיבית שהיא, ובעיקר בפעילות רבה ומאומצת מאד. אתלטים, המבלים לא מעט שעות בריצה בחוץ וגם רוכבי אופניים, הרוכבים בתנאים לא פשוטים, לרבות בטמפרטורות גבוהות, יכולים לסבול מהתופעה יותר מאחרים, אם כי לא באחוזים גבוהים.

דרכי טיפול ושיקום

מכיוון שהדבר קורה בבת אחת, הטיפול המהיר שיכול לסייע בכך הוא מתיחת השריר המכווץ עד להקלה בכאב והרפיית השריר. מי שנוהג לישון על הגב וסובל מכך, מומלץ לו להניח כרית תחת כפות הרגליים וגם להתכסות בשמיכה שאיננה הדוקה מדי.

עיסוי הוא פתרון מצוין לספורטאים ודרך נפלאה למנוע את התופעה, עיסוי בשמנים, העוזר בהזרמת נוזל הדם והלימפה ובהרפיית השריר עצמה. גם הימנעות מפעילות גופנית מאומצת בתנאי חום ולחות גבוהים ושמירה על תזונה מאוזנת, המכילה את כל המינרלים הנדרשים לגוף וגם את רמת המלחים הנכונה.

במידה ומדובר בתופעה שחוזרת על עצמה שוב ושוב, פיזיותרפיה או טיפול תרופתי יכולים להיות הפתרון. במקרים מסוימים שימוש בקומפרסים קרים או חמים יכול לסייע ובעיקר להקל על הכאב המקומי. דיקור הוא טיפול משלים, המוצע אף הוא במקרים של עיוות שריר, בין אם בצוואר או בכל מקום אחר בגוף.

לסיכום

מדובר בתופעה שכיחה ובעיקר כזו שהיא ברת טיפול. במידה ולא מדובר בסימפטום המרמז על מחלה כלשהי, ניתן למנוע אותה תוך הקפדה על שתייה מים מרובה במהלך הפעילות הגופנית וגם אחריה וגם תזונה מאוזנת, המכילה את כל הרכיבים התזונתיים החשובים לגוף, המגיעים מפירות, מירקות, מאגוזים למיניהם ועוד.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!