כדי לרדת במשקל צריך יותר מפעילות גופנית

פעילות גופנית אינה מספיקה כדי לרדת במשקללמה אנשים ממשיכים לעלות במשקל למרות שהם מקפידים על אימוני כושר קבועים? רבים מהמתאמנים עושים זאת על מנת לרדת או לשמור על המשקל אך למרות שלושה או ארבעה אימונים בשבוע, התוצאה הרצויה אינה מגיעה.

התשובה היא שקיימים מיתוסים ותפיסות שגויות לגבי פעילות גופנית שמונעים מכם לרדת במשקל ואף גורמים לעליה בו.

גיוון באימונים

פעילות אירובית קבועה יוצרת הסתגלות של הגוף, והתוצאה היא איטיות בתהליך שריפת קלוריות, כך שקצב הירידה במשקל יורד ואף נעצר לאחר פרק זמן מסוים.

לכן חשוב להכניס שינויים מדי פעם בפעם בפעילות האירובית כגון רכיבה על אופניים במקום ריצה או שימוש ברצועות גומי במקום משקולת. אנשים אשר מגוונים את תכנית האימונים יגיעו לתוצאות טובות יותר וגם יהינו יותר מהאימון.

פעילות אירובית אינה מבטיחה הרזיה

פעילות אירובית ידועה כמשפרת את תפקוד הלב, אולם בכל הנוגע לשריפת שומנים התוצאות אחרות, למעשה קשה למדי לשרוף שומנים בעזרת פעילות אירובית בלבד.

אימון אירובי אמנם שורף קלוריות אך אינו משפיע על קצב חילוף החומרים. לעומת זאת בניית מסת שריר עוזרת בשריפת הקלוריות גם בזמן מנוחה, אמנם מבחינת משקל ייתכן ותראו עלייה אך קצב חילוף החומרים יוגבר בשישה עד שבעה אחוזים. לכן מומלץ לשלב בין פעילות אירובית ואימוני כוח.

כפיפות בטן – לא מתכון להרזיה

הרגישות הגבוהה ביותר לעודף שומנים בגוף אצל רוב האנשים היא לגבי אזור הבטן, כולנו רוצים בטן שטוחה ואם אפשר שיראו גם קוביות. התרגיל הראשון של כל מתאמן הרוצה להשיל עודף שומן מהבטן הוא כפיפות בטן.

אך תרגיל זה עובד רק על שרירי הליבה ובנוסף יוצר עומס על הצוואר משום שעיקר המאמץ מגיע מפלג הגוף העליון. הקפידו על שילוב של תרגילים נוספים לחיזוק כלל שרירי הבטן וכך תגיעו לתוצאות טובות יותר ולאימונים יעילים.

 

התאמנתי? עכשיו אפשר לזלול

אנשים רבים סבורים בטעות שאם התאמנו, הם יכולים לאכול יותר קלוריות. אך אם המטרה היא לרדת במשקל, יש להבין כי משוואה זו אינה יכולה להיות במצב של שוויון, עליכם להמשיך ולהתאמן ולשרוף שומנים וקלוריות ובמקביל להקפיד כי צריכת הקלוריות נשמרת או יורדת ובטח לא עולה כי התאמנתם.

התאמת התזונה לאימונים היא חשובה על מנת להשיג ירידה במשקל ולמנוע עליה בו למרות האימונים, כך לאחר אימון כוח, יש לאכול מנת חלבונים עם פחמימות אשר תאפשר בנייה של השריר. לאחר אימון אירובי, התיאבון מתעורר וזהו מתכון מסוכן לצבירת קלוריות.

יש לרסן את התיאבון בעזרת חטיפים בריאים כגון ירקות, פירות ודגנים על מנת שלא להגיע לארוחה מורעבים וכשעתיים לאחר האימון מומלץ עדיין להישאר בתנועה, כך שהליכה הביתה ברגל, עליה במדרגות, או הקדשת שבע דקות ביום לפעילות גופנית, יוסיפו לאפקט המצטבר והנמשך של האימון.

שרירים באים בזוגות – רבים מתמקדים בעיצוב הגוף בכל הנוגע למה שרואים כלפי חוץ. אולם חשוב להבין כי לכל שריר יש שריר המבצע פעולה הפוכה וחשוב לעבוד על שני הכיוונים. הכשירו את שני השרירים באופן זהה וכך תראו תוצאות טובות יותר ותימנעו מפציעות.

אימון על בטן ריקה: כך לא שורפים יותר שומן – המחשבה כי במידה ומתאמנים לפני ארוחה הגוף שורף את עתודות השומן ולא את המזון אינה נכונה, למעשה ההפך הוא הנכון. אנשים מגבירים את קצב חילוף החומרים ושורפים יותר שומן לאחר שאכלו ארוחת בוקר ולא התאמנו על בטן ריקה. אכילה לפני ביצוע אימון גורמת לגוף להשתמש יותר בחמצן אשר הופך את חילוף החומרים ליעיל כמו גם את שריפת השומן.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!