פציעות ספורט במפרקים

פציעות ספורט במפרקיםהמפרק הוא האזור שבו שתי עצמות או יותר מתחברות, כשלמעשה מדובר במבנה האנטומי שמאפשר את התנועה בין העצמות. סוג המפרק הספציפי והצורה של המפרק קובעים את אפשרויות התנועה שלו, כאשר בנוסף לכך שהמפרקים מאפשרים את התנועה, הצורה המיוחדת שלהם מאפשרת להם גם לעמוד במאמצים ובעומסים.

את המפרקים השונים בגופנו ניתן לסווג במספר דרכים. כך לדוגמה ניתן לסווג אותם בהתאם לתפקוד שלהם. בהתאם לשיטת סיווג זו מבחינים בין מפרק צמוד שלא מאפשר תנועה או שמאפשר תנועה מינימאלית, מפרק נע חופשי הניחן ביכולת תנועה רבה ומגוונת, מפרק נע חלקית, חיבור גרמי וחיבור סחוסי. בנוסף, ניתן לסווג את המפרקים לפי המבנה שלהם, למפרקים פיברוטיים, מפרקים סחוסיים ומפרקים סינוביאליים.

כל אדם באשר הוא, לרבות אלו שלא עוסקים בפעילות גופנית, נמצאים בסיכון לפציעות במפרקים, אך ספורטאים נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מפציעות ספורט אקוטיות או כרוניות, כשהכוונה היא הן לפציעות טראומטיות כתוצאה מחבלה והן לפציעות כתוצאה משימוש יתר (OVERUSE) ועומס יתר (OVERLOAD). במאמר שלפניכם נפרט על סוגים שונים של פציעות ספורט במפרקים.

דוגמאות פציעות ספורט במפרקים

  • פציעות של מפרק שיא הכתף והבריח – יציבות ושלמות המפרק יכולות להינזק בדרגות חומרה שונות, החל מנקע מתון או קל וכלה בפריקה מלאה של המפרק עם תזוזה ניכרת וכליאת עצם הבריח מחוץ למפרק. ברוב המקרים הגורם לפציעות הוא נפילה קדימה על יד מושטת או חבלה ישירה לרום הכתף. אי לכך, פציעות אלו נפוצות בעיקר בשחקני פוטבול, הוקי קרח ורוגבי.
  • נקע בקרסול – בין פציעות הספורט הנפוצות ביותר שישנן (מהווה כ- 25 אחוז מפציעות הספורט). הפציעה שכיחה מאוד בענפי ספורט שבהם המתאמנים משנים כיוון תנועה בחדות ובפתאומיות ולפיכך ניתן לראות שכיחות גבוהה של נקעים בקרסול בעיקר בקרב שחקני כדורעף, כדורגל, טניס וכדורסל.
  • אגודל סקי – פציעה הנגרמת לרוב בעקבות נפילה על כף היד בזמן שהאגודל באקסטנציה או נפילה תוך כדי אחיזה של מוט סקי. לא אחת הפציעה תטופל באמצעות ניתוח.
  • שחיקת סחוס בברך – שחיקת סחוס בברך מאפיינת בעיקר רצים למרחקים ארוכים, אך באופן עקרוני כל ספורטאי המבצע תנועות חוזרות ונשנות המפעילות את מפרק הברך, נמצא בסיכון מוגבר לסבול משחיקה מואצת של הסחוס. בנוסף נמצאים בסיכון מוגבר ספורטאים המפעילים עומס רב באופן חוזר ונשנה על מפרקי הברכיים כתוצאה מניתורים, כמו לדוגמה שחקני כדורסל.
  • מרפק טניס – פגיעה דלקתית בגיד המאפשר את המתיחה של כף היד. הגורם לפציעה הוא עומס יתר כתוצאה מתנועות מתיחה לאחור של האצבעות וכף היד המבוצעות באופן חוזר ונשנה. תנועות מתיחה לאחור של האצבעות וכף היד ניתן לראות בכל ענף ספורט שבו נעשה שימוש במחבט (רקטה), כמו לדוגמה סקווש, בדמינטון וטניס כמובן.
  • פציעות במפרק הירך – בהשוואה למפרק הברך ומפרק הקרסול, שכיחות הפציעות במפרק הירך נמוכה מאוד. לרוב יהיה קושי לאבחן פציעות במפרק הירך וזאת כיוון שבמקרים רבים הכאב בירך ילווה בכאבים באיברים הסמוכים לירך כמו לדוגמה האגן, המפשעה והגב התחתון. הגורמים לכאבים יכולים להיות דלקת במפרק הירך או פגיעה ברקמת הסחוס המצפה את ראש הירך. בנוסף לכך, חבלה ישירה במפרק הירך, עומס ממושך על מפרק הירך וחולשת שרירים סביב מפרק הירך, עשויים לגרום לקרע או צביטה בלברום (סחוס) העוטף את ראש עצם הירך.

שיקום לאחר פציעות ספורט במפרקים

פציעת ספורט במפרקים מחייבת במקרים רבים תהליך של שיקום, כאשר התהליך כולל בראש ובראשונה החלמה וריפוי. בנוסף לכך, מטרת תהליך השיקום להחזיר את המפרק הפגוע לתפקוד אופטימאלי.

תכנית השיקום משתנה בהתאם למפרק הפגוע ולחומרת הפציעה ולפיכך מותאמת אישית עבור כל מטופל. בדרך כלל, תכנית השיקום תכלול טיפולי פיזיותרפיה שמטרתם לחזק את השרירים הסמוכים למפרק, לשפר באופן הדרגתי את טווח התנועה של המפרק הפגוע ולמנוע ניוון של הרקמות באזור הפציעה כתוצאה מהפגיעה והיעדר פעילות.

בגדול, השאיפה היא לטפל בפציעות מפרקים באופן שמרני על מנת למזער את הסיכוי לסיבוכים. עם זאת, לא אחת הטיפול השמרני לא מספיק ואין מנוס מלטפל באמצעים כירורגיים. הכלי הטיפולי המתקדם ביותר המסייע לספורטאים רבים להחלים מפציעות במפרקים נקרא ארתרוסקופיה – שיטה מיקרו-כירורגית המאפשרת לאבחן בעיות מפרקים ולטפל במגוון בעיות מפרקים באופן אנדוסקופי.

אולי יעניין אותך גם:

מהן השיטות האפקטיביות ביותר למניעת פציעות ספורט? – חוקרים בדקו

דלקת מפרקים בספורטאים – איך מתמודדים עם הבעיה?

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!