פציעות ספורט

פציעות ספורטרבות כבר דובר על היתרונות הבריאותיים הגלומים בעיסוק בספורט. אנשים העוסקים בפעילות גופנית לרוב הינם בעלי משקל גוף תקין יותר מאלו שלא עוסקים בפעילות גופנית, העיסוק בפעילות גופנית תורם רבות לבריאות הלב וכלי הדם ובנוסף לכל זה ידוע כיום כי פעילות גופנית תורמת לשיפור מצב הרוח.

יחד עם זאת, כל אדם העוסק בספורט באופן מקצועי או באופן חובבני אך מתמיד, צפוי לסבול מפציעות ספורט אקוטיות או כרוניות. לכל ענף ספורט יש את פציעות הספורט הייחודיות לו, או השכיחות בו במיוחד. במאמר שלפניכם נפרט אודות על פציעות ספורט השכיחות בענפי הספורט השונים.

ריצה

גורמי הסיכון לפציעות ספורט בקרב העוסקים בריצה הם בעיקר ריצה של יותר מארבעים קילומטר בשבוע, פציעה קודמת בעבר, עלייה לא מבוקרת בעומס האימונים וריצה ללא ציוד מתאים, בדגש על נעליים שחוקות או נעליים שלא מתאימות לאופי הריצה (נעליים המתאימות לריצות קצרות, המשמשות רץ למרחקים ארוכים למשל).

בין פציעות הריצה הנפוצות חשוב להזכיר את הבאות: תסמונת הכאב הפטלופמורלי הבאה לידי ביטוי בכאב פתאומי וחד בחלק הקדמי של הברך, שברי מאמץ בעצם השוקית, השוקה ועצמות ה- Matatasal, דלקת בחלק הפנימי של השוק ומחלת החיתולית הכפית.

חדר כושר

בניגוד למה שרבים בקרב הציבור הרחב חושבים, שכיחות פציעות ספורט בחדרי הכושר נמוכה ביותר באופן יחסי וזאת כיוון שהאימונים מתבצעים בסביבה מבוקרת מאוד הן מבחינת עצימות האימון והן מבחינת תנאי האקלים. רוב הפציעות שמתרחשות בחדרי הכושר מקורן בשימוש יתר על השרירים במסגרת פעילות הקשורה במשקולות או מכשירים הכוללים משקולות.

בדרך כלל, מדובר בדלקות, קרעים בשריר ומתיחות שריר. חלק ניכר מהדלקות הן תוצאה של עבודה לא נכונה עם משקולות, כשבמקרים רבים מדובר בדלקות החוזרות ומופיעות פעם אחר פעם (בעיקר באזור הכתף).

בנוסף, בחדרי הכושר הפציעות השכיחות קשורות לסחוסים שחוקים ובעיות מפרקים, שמקורן בעומס יתר או שימוש לא נכון בהליכונים. את רוב הפציעות שפוגעות במתאמנים בחדרי הכושר ניתן לפתור פשוט על ידי חיזוק סלקטיבי של שרירים והפחתת העומס באימון.

אופניים

נכון להיום, רוב האופניים, לרבות הדגמים הפשוטים, מאופיינים ברמת איכות גבוהה יחסית. אי לכך, חלק ניכר מהפציעות שאפיינו את ציבור רוכבי האופניים בעבר, שנבעו מהנדסת אנוש וחומרים קלוקלת, נמנע מהרוכבים המודרניים. יחד עם זאת, עדיין רוכבים רבים נפצעים, לרבות רוכבים חובבים, כאשר במקרים רבים המקור לפציעה נגרם כתוצאה מחוסר התאמה בין האופניים למידותיו של הרוכב או לאופי הרכיבה.

על ידי התאמה מושלמת בין אופי הרכיבה לדגם האופניים ובין מידת הרוכב לאופניים, ניתן למנוע מגוון רחב של בעיות בריאותיות כמו לדוגמה כאבי ברכיים וגב, הנפוצים מאוד בקרב רוכבי האופניים, הירדמות כרונית של כפות הידיים, כאבים בעמוד השדרה ובגב התחתון וכאבים בשכמות. כמו כן, התאמה לא מושלמת בין האופניים לרוכב יכולה להוביל לא אחת ללחץ על עצבים במפשעה, שפשופים בעור וכאבים מקומיים.

לצד פציעות ספורט שמקורן ברכיבה עצמה, בתנוחת רכיבה לא נכונה, באופניים לא מתאימים או בעומס יתר, ישנה כמובן קטגוריה שלמה של פציעות שמקורן בנפילות ותאונות אופניים. הפציעה השכיחה ביותר בקטגוריה זו היא קרע ברצועות מפרק הכתף בין השכמה לעצם הבריח עקב נפילה עם ידיים פשוטות לפנים. פציעות האופניים החמורות ביותר הן כמובן פציעות הראש, שבמקרים רבים ניתן היה למנוע על ידי חבישת קסדה איכותית.

פציעות ספורט בתחום ההשחיה

אמנם שכיחות הפציעות בקרב שחיינים נמוכה מאוד בהשוואה לענפי ספורט אחרים, אך עדיין ישנן פציעות ספורט מסוימות האופייניות לציבור השחיינים. הכוונה היא בעיקר לפציעות שנובעות מעומס יתר ולפציעות שמקורן בביצוע של תנועות חוזרות.

הפציעות הנפוצות ביותר הן "ברך שחייני חזה", "כתף שחיינים" ושחיקה של מפרקי שטחה בעמוד השדרה. בנוסף יש להזכיר כי שחיינים לא מעטים סובלים מכאבי גב, חוסר יציבות של פיקת הברך ודלקת בגיד השרירים המסובבים.

הרמת משקולות

בקרב מרימי משקולות נפוצות בעיקר פגיעות בכתף, בברכיים ובעמוד השדרה. מפרקי הברכיים נוטים להיפגע כתוצאה מהפעלת עומס יתר, מתאמנים רבים סובלים מקרע במניסקוס בעקבות בלאי או חבלה וכן שכיח נזק ברצועה הקדמית בברך. מרימי משקולות רבים סובלים גם כן מפריצות דיסק, ספונדילוליזיס (שבר או סדק בחוליה) וקרע או מתיחה של רצועות.

בנוסף כפי שציינו, במיוחד נפוצות בקרב מרימי משקולות פציעות כתף בדגש על קרע בשרירים העמוקים של הכתף (rotator cuff), חוסר יציבות במפרק הכתף (anterior instability) וכן שכיחים נזקים עצביים בכתף (brachial plexus injury). פציעות נפוצות נוספות הן דלקות, נקעים ומתיחות של גידים.

כדורסל

שחקני כדורסל סובלים ממגוון רחב ביותר של פציעות ספורט, כשמטבע הדברים רוב רובן של הפציעות קשורות לשרירי, גידי, עצמות ומפרקי הרגליים השונים. הפציעות השכיחות ביותר בקרב כדורסלנים הן קרע מניסקוס, דלקת בגיד אכילס, נקעים בקרסול, קרעים או מתיחות של רצועות בברך, פציעות של עומס יתר בדגש על שברי מאמץ וכן דלקת בגיד הפיקה, פציעה הנקראת גם Jumpers Knee. פציעות של כף היד בכדורסלנים נגרמות כתוצאה מחבלה ישירה של האצבעות או נפילה על הידיים בעיקר ולא כתוצאה מעומס יתר.

פציעות ספורט בכדורגל

במהלך משחק כדורגל, השחקנים נדרשים לבצע שינויי כיוון מהירים מאוד ובנוסף הם סובלים ממתח מוגבר במפרקי הברך, כל אימת שהנעליים ננעצות במשטח הדשא וכתוצאה מכך, השוק וכף הרגל נותרות יציבות בעוד ששאר הגוף נמצא בתנועה.

בנוסף לכך, שחקני כדורגל לא אחת סובלים מחבטות פיזיות משחקנים יריבים. הפציעות השכיחות ביותר בקרב כדורגלנים הן פגיעות במניסקוס, פציעות ברצועות הברך, בדגש על הרצועה המדיאלית והרצועה הצולבת, פגיעות בסחוס במפרק הירך והברך, כאבים בברכיים, חבלות בשריר הארבע ראשי (רגל עץ), נקעים בקרסול ומתיחות שרירים.

לסיכום, פציעות ספורט פוגעות ביכולות שלנו ומונעות מאיתנו לבצע את כל מה שהתרגלנו לעשות באופן טבעי. טיפול בבעיה מהשורש כולל אבחון מתאים, יסייעו להפחית את הכאבים ולמנוע הופעה של הפציעה בשנית. חשוב לחזק את השרירים שנמצאים סביב הפציעה, להקפיד על טיפולי פיזיותרפיה, לשלב ביחד עם אימוני הספורט הרגילים גם מתיחות, חימום של המפרקים, אימוני גמישות וכוח כדי לעבוד על כל השרירים כולל שרירי הליבה וכך להפחית משמעותית את הסיכוי לפציעות ספורט עתידיות. גם תחזוקה באמצעות סוגים שונים של טיפולים יכולה לסייע למנוע הופעה של כאבים ופציעות נוספות בתחום הספורט. שינה, תזונה נכונה והימנעות מסטרס מסייעים גם כן לשמור על גוף חזק בנפש בריאה

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!