פריקת כתף

פריקת כתףמפרק הכתף נתון לעומס רב, שכן הוא מאפשר תנועתיות רחבה של היד, זאת לעומת מפרקים אחרים בגוף המספקים טווח תנועה קטן יותר.

מצב זה עלול להוביל להיתכנות של פציעות שונות, כאשר פריקת כתף נחשבת לאחת מפציעות הכתפיים השכיחות ביותר, בעיקר בקרב בספורטאים.

יציבותו של מפרק הכתף תלויה בפעילותם של מספר מרכיבים שונים וביניהם – השרירים האחראים על תנועתיות הכתף, הלברום אשר אחראי על הרחבת חלקו הפנימי של מפרק הכתף והרצועות השונות המצויות בשטחו. כאשר יציבותו של מפרק הכתף נפגמת, ראש עצם הזרוע עלול להינתק ממקום חיבורו.

פריקת כתף מלווה לרוב בכאב עז ובקושי להניע את מפרק הכתף, כאשר טווח תנועתו מצטמצם באופן ניכר, מצב המורגש בעיקר כאשר נעשה ניסיון להרים את היד מעל לראש.

מאפייני פריקת כתף

פריקת כתף מתבטאת בכיווני פריקה שונים, כאשר ברוב המקרים מדובר בפריקת כתף קדמית, כאשר ראש עצם הזרוע ניתק ממקומו ונוטה למיקום קדמי יותר. לעתים רחוקות מתרחשת פריקת כתף אחורית, זאת כאשר ראש עצם הזרוע מתמקם באזור אחורי ביחס למפרק הכתף. במקרים נדירים מאוד, הפריקה נוטה לכיוונים אחרים.

בניגוד לפריקת כתף הנגרמת כתוצאה מחבלה, במצב בו מתרחשת פריקת כתף חוזרת, הפריקה עלולה להתרחש גם כאשר המפרק מבצע תנועה בסיסית ביותר. מצב זה נובע לרוב כתוצאה מליקויים נוספים אשר התפתחו באזור הכתף לאור הפריקה הראשונית.

הגורמים לפריקת כתף

פריקת כתף מתרחשת כתוצאה מיצירת עומס רב על המפרק עד כדי פגיעה במרכיבים השונים אשר תורמים לייצובו. לרוב פגיעה זו נובעת כתוצאה מחבלה, כאשר ברוב המקרים פעילות ספורטיבית מהווה גורם לכך, זאת כאשר הגוף נחבט בעוצמה ברצפה בעוד היד מורמת מעלה.

במקרים נוספים, פריקת כתף עלולה להיגרם כתוצאה מפציעות ספורט מחבלה טראומטית, פציעות כתוצאה מעומס יתר, או ממבנה לקוי של מפרק הכתף. תופעה זו תלויה במשתנים רבים, כאשר לעתים פריקת כתף קודמת עלולה להוביל להישנות המצב. בנוסף, נמצא כי מלבד ספורטאים, גם אנשים מבוגרים יותר מצויים בסיכון ללקות בתופעה זו.

באילו ענפי ספורט עלולה להתרחש פריקת כתף?

כאמור, פריקת כתף מתרחשת בעיקר כתוצאה מחבלה הנגרמת עקב פעילות ספורטיבית, כאשר היא נפוצה בעיקר בקרב ענפי ספורט בהם נוצר מגע בין השחקנים העלול להוביל לנפילות ולפגיעות שונות באזור הכתף,  כדוגמת אמנויות לחימה שונות , כמו גם במשחקי ספורט הכרוכים בהרמה רציפה של הידיים כדוגמת כדורסל וכדורעף. גם בקרב מרימי משקולות עלולה להתרחש תופעה זו, זאת  לאור העומס הרב המופעל על מפרק הכתף בעת  הרמת משקל כבד.

שיטות טיפול בפריקת כתף

הטיפול בפריקת כתף משתנה ממטופל למטופל, כאשר במקרים מסוימים באם הפריקה לא גרמה לנזקים נלווים באזור הכתף, יש להחזיר את הכתף למקומה על ידי הרופא המטפל ולקבע את האזור,זאת לצד שימוש זמני במשככי כאבים וטיפול פיזיותרפיה להשבת התפקוד התקין של המפרק. במקרים אחרים יש לקבל טיפול שיקום נרחב הכולל בנוסף שימוש באמצעים שונים לריפוי האזור בין אם מדובר בעיסוי, חימום האזור או טיפול באולטרסאונד.

במצב של פריקת כתף חוזרת, כאשר הפריקה הראשונית גרמה נזק נלווה למרכיבי כתף נוספים, לעתים אין ברירה אלא לבצע הליך כירורגי, זאת כאשר הטיפול השמרני אינו נותן את אותותיו. ניתוח זה מטרתו להדק באופן המרבי בין החלקים השונים המייצבים את מפרק הכתף. לאחר הניתוח יש לערוך תכנית שיקומית אשר עשויה להימשך מספר חודשים, כאשר במהלך תקופה זו יש להימנע כליל מפעילות ספורטיבית העלולה להקשות על הכתף.

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

יצירת קשר

לפגישה ראשונה חינם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

קצת עלינו

ברוכים הבאים:
לרפואה אלטרנטיבית-כל המידע כל הטיפולים במקום אחד.
מיטב המטפלים והיועצים במגוון רחב של טיפולים:

 • דיקור
 • עיסוי
 • יוגה
 • טאי צ'י
 • צ'י גונג
 • מדיטציה
 • טכניקות הרפיה

  אנו מתמחים גם במוצרים טבעיים – הכוללים 
 • ויטמינים
 • מינרלים
 • צמחי מרפא
 • תמציות צמחים
 • פרוביוטיקה
 • חומצות אמינה
 • תוספי תזונה.
 

כתבות המגזין

SPORT
בלוג

הכוח של NLP לשיקום פציעות ספורט

פציעות ספורט יכולות להיות הרסניות, הן פיזית והן נפשית. החלמה מפציעות מסוג זה דורשת גישה הוליסטית המתייחסת לא רק להיבט הפיזי אלא גם לרווחתו הנפשית והרגשית של הפרט. תכנות נוירו-לשוני (NLP) מציע סט ייחודי של כלים וטכניקות שיכולים לסייע בתהליך השיקום על ידי תכנות מחדש של הנפש כדי להתגבר על מכשולים ולהשיג ביצועים שיא.

קרא עוד »
074-7695653
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!