קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומיםכאבים בחלק האחורי של השוק נוצרים לרוב לאחר פעילות גופנית במהלכה מתרחשת מתיחה או במקרים חמורים יותר אף קרע בדרגות שונות.

אזור השוק אשר נמצא מתחת לברך הוא אזור פגיע למדי המתאפיין בפציעות בשריר התאומים אשר נוטות לחזור על עצמן ולעתים אף להפוך לכרוניות.

מאפייני קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים מתבטא בכאב חד ופתאומי באזור השוק בחלק האחורי התחתון של הרגל מתחת לברך וזאת לרוב לאחר מאמץ, הכאב הנוצר לעתים מתבטא בעוצמה גבוהה הדומה לפגיעת קליע ברגל.

הפציעה בולמת באופן פתאומי את היכולת לרוץ ולנוע בחופשיות ומאפיינת ספורטאים אשר 13% מכלל הפציעות שלהם מתרחשות בשריר התאומים. ישנם גורמים המעלים את הסיכון לפציעה זו בהם גיל וסוג הספורט כאשר אבחון מתאים מאפשר טיפול ושיקום יעילים והימנעות ממצב של קרעים חוזרים.

"רגל טניס"

קרע בשריר התאומים יכול להתרחש בדרגות חומרה שונות וקרוי גם "רגל טניס" משום שסוג פגיעה זו מאפיינת טניסאים. הפגיעה לרוב היא בראש הפנימי של שריר התאומים המהווה נקודת תורפה באזור החיבור שבין גיד האכילס לשריר. הפציעה יכולה להתרחש בעל סוגי הספורט ובמיוחד שכיחה בענפי הכדור המשלבים ריצה, קפיצה ויציאה מהירה מהמקום.

קרע עלול להתרחש גם בענפי ספורט הכרוכים בנשיאת משקל כאשר קבוצת הסיכון הגדולה בענפים אלה היא גברים מעל גיל שלושים, כתוצאה מהפעלת מאמץ יתר ללא התחשבות בתהליכים של ירידה ביכולותיהם הגופניות. הפגיעה מאפיינת גם ספורטאים חובבים אשר מבצעים פעילות גופנית בסופי השבוע ולמעשה גופם אינו ערוך למאמץ המתפרץ.

לעומת זאת ילדים אינם סובלים מפציעה זו מה שמוכיח כי היא קשורה בתהליכי ניוון פיזיולוגיים מוקדמים. בעשרים אחוזים מהמקרים, מדווחים הנפגעים על נוקשות בשריר מספר ימים לפני הפציעה.

תסמיני קרע בגיד אכילס

  • הסימן המובהק והראשון לפציעה הוא כאב בשוק מאחור. פציעה הכוללת קרע בשריר התאומים יכולה להקרין בכאבים באזור הברך והקרסול אך לא לחלק הקדמי של השוק.
  • בחלק מהמקרים תלווה הפגיעה ברעש קריעה.
  • רגישות באזור השוק למגע ומישוש.
  • כעבור מספר ימים תופיע בצקת ושטף דם מתחת לאזור הפגיעה בדרך כלל באזור הקרסול. מצב זה מהווה סימן ברור לקרע בשריר.
  • לאחר מספר ימים שטף הדם ייספג וצבעו ישתנה מכחול לסגול וצהוב עד להיעלמותו.

דרגות חומרה של קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים נחלק לשלושה סוגים בהתאם לחומרת הנזק:

מצב בו עד רבע מסיבי השריר ניזוקו וניתן בדרך כלל להמשיך בפעילות על אף תחושה של כאב קל ומיחושים. לאחר מנוחה והתקררות של המקום, יופיעו הגבלות בתנועה וכאבים. זהו מצב קל יחסית אולם מומלץ להסתייע בטיפול מקצועי על מנת למנוע פציעה חוזרת.

קרע חלקי של השריר במהלכו נקרעו רוב סיבי השריר. הסימנים לפגיעה יכללו כאב חד בשוק, קושי בהליכה וצליעה, נפיחות באזור, כאבים במצב של כפיפת כף הרגל ושטף דם. הטיפול הנדרש כולל שיקום מקצועי למניעה של קריעה חוזרת.

מצב של קרע בו למעלה מתשעים אחוזים מסיבי השריר נפגעו ועד לקרע מלא. הפציעה מלווה בכאב חד, חוסר יכולת להניע את הרגל, נפיחות ושטפי דם המופיעים מיד לאחר התרחשות הפגיעה, אי יכולת לכווץ את שריר התאומים ותחושה של מרווח לא תקין ברקמת השריר.

הקרע מתבטא בהיווצרות של גוש כדורי בחלק העליון של השריר הקרוע, בשל המיקום האנטומי של הפציעה לא ניתן להבחין בקרע אך ניתן לחוש בו. דרגת חומרת הפציעה מחייבת טיפול ושיקום בידי איש מקצוע ובמקרים נדירים וקשים במיוחד ייתכן צורך בהתערבות כירורגית.

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!