תזונת ספורט

תזונת ספורטכל ספורטאי באשר הוא המעוניין להפחית את הסיכוי לפציעות, לשפר את הביצועים, למקסם את היכולות ולהעניק לגוף שלו את כל המרכיבים הדרושים לו על מנת שלא להגיע למצב של חסרים תזונתיים, צריך להקפיד על תזונה נכונה.

התזונה משתנה כמובן בהתאם לאופי האימונים ועצימות הפעילות הגופנית, ליעדים שהספורטאי הציב לעצמו בתחילת התכנית ולצרכי הגוף של כל מתאמן באופן אישי. אי לכך ספורטאים רבים, מקצועיים וחובבים כאחד, בוחרים לגשת לפגישת ייעוץ אצל דיאטנית ספורט. במאמר שלפניכם ניגע במספר היבטים הקשורים לתזונת ספורט על קצה המזלג.

ירידה עודפת ולא תקינה מעבר לרצוי במשקל או תזונת ספורט

ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל לירידה עודפת ולא תקינה במשקל, כאשר במקרה שבו ספורטאי סובל מאובדן משקל לא רצוני, ברוב המקרים מדובר על מצב שבו במסגרת האימונים הוא שורף הרבה אנרגיה, אבל לא מספק לגוף את הקלוריות להן הוא זקוק. מעבר לכך שירידה בלתי רצונית במשקל מובילה לחולשה, ירידה בכושר ופגיעה ביכולות, הרי שירידה בלתי רצונית במשקל יכולה גם כן להגדיל משמעותית את הסיכוי לפציעות ספורט.

עוד יש לציין בהקשר זה שבמקרים מסוימים אובדן המשקל המהיר כלל לא קשור למשטר האימונים או לתזונה של המתאמן, אלא לבעיה רפואית אחרת כמו למשל פעילות יתר של בלוטת התריס. אי לכך, בכל מקרה שבו המתאמן שם לב שהוא יורד במשקל באופן בלתי רצוני או בקצב מהיר מדי מהמתוכנן, טוב יעשה אם יפנה לדיאטנית ספורט.

כמו כן, אחד היתרונות במעקב סדיר אצל דיאטנית ספורט הוא שניתן לבצע מעקב אחרי סטטוס המשקל של המתאמן ולהבחין בשינויים שצריכים להדליק נורה אדומה בשלב מוקדם מאוד.

תזונת ספורט במהלך פעילות גופנית

ישנם ספורטאים רבים העוסקים בענפי ספורט שבהם משך האימונים, המשחקים או התחרויות, ארוך מאוד. כך לדוגמה ריצת מרתון נמשכת מספר שעות במהלכן הרץ נמצא בפעילות מאומצת ללא הפסקה והדבר נכון גם בנוגע לשחקני טניס למשל. רבים לא יודעים זאת, אבל משחק הטניס הארוך בהיסטוריה שהתנהל בווימבלדון בין ג'ון איסנר לניקולס מהאו, נמשך סך הכול 11 שעות וחמש דקות, שנפרשו על פני שלושה ימים.

הגלוקוז הוא הדלק המניע את השרירים בזמן הפעילות, אך מאגרי הגלוקוז (השמור בשרשראות ארוכות הנקראות גליקוגן) בגופנו מוגבלים ולפיכך במהלך פעילות ממושכת, על הספורטאי לצרוך גלוקוז על מנת להמשיך בפעילות. לצורך כך פותחו מוצרים שונים המכילים גלוקוז זמין הנספג במהירות לאחר הצריכה. כמו כן, במסגרת פעילות אינטנסיבית וממושכת, הספורטאי מאבד גם מינרלים שונים בזיעה בדגש על נתרן ועשוי להגיע למצב של היפונתרמיה.

אי לכך, בפעילות ממושכת, יש להשיב לגוף את המינרלים שאיבד וניתן לעשות זאת על ידי צריכה של משקה איזוטוני. יש לציין כי חשוב להקפיד על תזונת ספורט נכונה במהלך פעילות גופנית גם אם המתאמן לא עוסק בפעילות ממושכת מאוד, שכן ישנם ספורטאים חובבים שיכולים לסבול מהתייבשות למשל, גם בעקבות פעילות לא מאומצת או לא ממושכת במיוחד.

דיאטנית ספורט

דיאטנית ספורט מספקת מגוון שירותים בתחום תזונת הספורט להלן:

  • התאמת התפריט ליעדים של המתאמן.
  • מעקב אחרי הסטטוס התזונתי של המתאמן ואחרי מידת ההיענות לתפריט שניתן לו.
  • אבחון גורמים לשינויים לא צפויים ולא רצויים במשקל (ירידה בלתי רצונית או עלייה בלתי רצונית במשקל).
  • אספקת מידע מקצועי הנתמך בידע מדעי ומחקרי בנוגע לתזונת ספורט.
  • הכנה תזונתית לאתגרים גדולים עתידיים כמו מחנות אימונים אינטנסיביים או ריצת מרתון למשל.

תוספי תזונה לספורטאים

ספורטאים רבים עושים שימוש באופן קבוע או מזדמן בתוספי תזונה מסוגים שונים ושומרים על תזונת ספורט בריאה, כאשר תעשיית תוספי התזונה המיועדים לספורטאים מגלגלת מיליארדי דולרים מדי שנה.

תוספי תזונה המהווים השלמה תזונתית לתפריט הרגיל, שמספקים מקור אנרגיה מתוזמן ושימושי ושהוכח במחקרים מדעיים שהם אכן תורמים לשיפור הביצועים הם משקאות הספורט, ארוחות נוזליות, ג'ל אנרגיה, חלבון מי גבינה, חטיפי ספורט, תוספי ברזל, תוספי סידן, ויטמין D, ביקרבונט, קריאטין, קפאין, תחליפי אלקטרוליטים וכמובן מולטי ויטמינים ומינרלים.

לצד התוספים שהוזכרו לעיל ישנם תוספים רבים שיעילותם כלל לא הוכחה במחקרים מדעיים, ישנם גם תוספים שעדיין נמצאים במחקר וכן ישנם תוספים האסורים לשימוש בספורטאים. הכוונה היא למשל לסטריכנין, אפדרין, מאיצי הורמונים ופרו הורמונים, סיבוטרמין ועוד.

על החשיבות הרבה בתזונת ספורט עבור ספורטאים החל מגיל צעיר

כיום, עולם הספורט מדבר על החשיבות של תזונה בצורה שונה לחלוטין מהדרך שבה היה נהוג להסתכל על תזונת ספורט בקרב עולם הספורט לפני מספר שנים. מספיק להסתכל על קבוצות הכדורגל העולמיות כיום. ממבט קצר בסגל המאמנים של מועדוני הפאר בקבוצות הכדורגל העולמי – ניתן לראות בכל מועדון ספורט שכזה לפחות גורם אחד או יותר בסגל האימון – שמתמחה ואחראי על התזונה של שחקני הכדורגל באותו המועדון.

ולא מדובר על מקרה אקראי, שכן מועדוני ספורט גדולים בעולם, הבינו כבר מזמן שישנה חשיבות גדולה וקשר ישיר בין מה שהספורטאים מכניסים לפה, לבין רמת הביצועים שלהם, הכושר הגופני שלהם, וכמות הפציעות שהם יעברו בעתיד. תזונת ספורט, מהווה חלק בלתי נפרד מאורך החיים של ספורטאי. יש קשר ישיר לצורך העניין בין כמות החלבונים שספורטאי יאכל, וזמן האכילה שלהם, לבין היכולת של אותו הספורטאי לפתח מסת שריר גדולה יותר. או לחלופין, על מנת לאגור את האנרגיות הנכונות לפני משחק כדורגל, על הכדורגלן לאכול פחמימות מסוימות שיתנו לו את האנרגיה לפני המשחק.

תזונת ספורט – החל מגיל צעיר

שלא תתבלבלו! תזונת ספורט היא אינה דבר שמתאים אך ורק לספורטאים מקצועיים בגיל מבוגר, שכן, החשיבות בשמירה על תזונת ספורט היא חשיבות איתנה שקיימת החל מגיל צעיר. דווקא בגיל הזה, הגוף של אותם הילדים מתפתח ובעל יכולות גדילה וצמיחה נדירות בגילאים האלה. על כן, ישנה חשיבות גדולה בהרגל של ספורטאים כבר מגיל צעיר לתזונת ספורט נכונה, במיוחד כאשר מדובר על ענפי ספורט שמצריכים מסת שריר גבוה, והתמודדות עם כוח רב. ואל תשכחו – תזונה זה משהו נלמד. כאשר אנחנו מלמדים ילדים כבר מגיל צעיר על החשיבות של תזונת ספורט – הסיכוי שאותם ילדים יתרגלו לתזונת ספורט ולתזונה בריאה הוא גדול יותר בצורה משמעותית.

לסיכום, תזונת ספורט יעילה לא רק עבור ספורטאים, אלא גם עבור אנשים שרוצים לשנות את אורח החיים שלהם וכך למעשה להשיג משקל גוף המותאם למבנה הגוף שלהם. תזונת ספורט היא הדרך הטובה ביותר לייצר אורח חיים מאוזן, חיובי מה שנקרא גוף בריא בנפש בריאה.

אולי יעניין אותך גם:

בעיות במערכת העיכול בקרב ספורטאים

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!