שבר בהומרוס: זה מה חשוב לדעת על שבר בעצם הזרוע

עצם ההומרוס, הלא היא עצם הזרוע, ממוקמת בזרוע העליונה ומקבלת תפקיד מרכזי במשוואת התנועה של הידיים. הבעיה היאשבר בהומורס ששבר בהומרוס הוא בעיה נפוצה, שעלולה להתרחש בגילים מוקדמים עקב מחלות דוגמת אוסטאופוריז (חולשת העצמות), ירידה בצפיפות העצם או מחסור בוויטמין B. הבעיה עלולה להופיע מוקדם יותר בעקבות חבלות ופגיעות פיזיות, נפילות, פעילות גופנית מאומצת, מאמצי יתר על גוף האדם וכן הלאה. החדשות המעודדות הן שכיום מוצעים טיפולים שונים להתמודדות עם שברים בהומרוס, כפי שנציג עבורכם במאמר הנוכחי.

איך מאבחנים שבר בהומרוס?

שבר בהומרוס עלול להיות כרוך בכמה תופעות לוואי שהן הכול חוץ מנעימות. השבר כרוך כמעט בכל המקרים בכאבים ובחוסר יכולת להניע בצורה נאותה את הזרוע, מה שפוגע ביכולת התפקוד היום-יומי של האדם הנפגע. בנוסף לכך עלול האדם לחוות שטפי דם או נפיחויות באזור הנפגע. כאשר הבעיה אינה מטופלת כראוי היא עלולה להחמיר ולגרום לסיבוכים שונים, ביניהם פגיעה בעורקים או בעצבים הסמוכים.

חשוב להדגיש שניתן להבחין בין סוגים שונים של שברים בהומרוס, אשר היריעה קצרה מלציין כאן באריכות: שבר פרוקסימלי, שבר אמצע ושבר דסטלי, כל אחד מהם ניתן לחלוקה באופנים שונים. כדי לזהות בצורה חד משמעית שבר בעצם הזרוע, נהוג להשתמש באמצעי דימות סטנדרטיים. לעיתים את התשובה ניתן לקבל באמצעות צילום רנטגן. במקרים אחרים ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות, דוגמת בדיקת CT, לבחינת דרגת החומרה והמאפיינים של השבר הנגרם.

כיצד מטפלים בשבר בהומרוס?

החדשות המעודדות הן שעם כל חוסר הנוחות הנובעות בהכרח משברים בהומרוס, ידועים כיום כמה טיפולים יעילים להתמודדות עם הבעיה. הטיפולים עשויים להקטין בצורה משמעותית את דרגת הכאב שהאדם חווה, להקל עליו ולגרום לכך שהוא יוכל לתפקד באופן משביע רצון.

ברוב המקרים, שברים בהומרוס אינם דורשים ביצוע של ניתוח כירורגי. שימוש בעזרים אורתופדיים דוגמת מתלה לזרוע, לצד תרגילי פיזיותרפיה, עשויים לשפר את המצב באופן הדרגתי. שימו לב שאת הפעולות הגופניות אפשר מבחינה מעשית לבצע רק לאחר החלמה של השבר, אחרת עלולים לגרום נזק חמור או אפילו בלתי הפיך לזרוע.

במצבים מורכבים יותר, וכאשר הטיפולים הניתנים כקו ראשון אינם מוכיחים את עצמם כיעילים, ייתכן שלא יהיה מנוס מניתוחים כירורגיים שונים. כך למשל אם חלקי השבר נעים מאזור הפגיעה, פתרון אפשרי הוא ניתוח המשחזר ומקבע את המצב. ניתוח המחליף את רשם עצם הזרוע, דוגמה נוספת, הוא אופציה רלוונטית כאשר חלקים גדולים בהומרוס מתרסקים להם.

בשנים האחרונות עלתה הפופולריות של פתרונות שונים מקשת הרפואה המשלימה, והם יכולים להיות רלוונטיים גם בתמונת ההתמודדות עם שברים בהומרוס. דיקור סיני למשל עשוי לשחרר את זרימת אנרגיית הצ'י ולתרום לאיזון מחודש באדם, גם בין הגוף לבין הנפש, ובכך להפחית את הכאבים או אפילו לפתור את הבעיה מהשורש. על פי רפואת המזרח בפרט והרפואה המשלימה בכלל ניתן לשלב גם צמחי מרפא או תוספי תזונה טבעיים, בעיקר כדי להקל על התסמינים שהאדם סובל מהם.

אל תתעלמו מהשבר, טפלו בו

בדומה לבעיות בריאותיות ואורתופדיות אחרות, מומלץ שלא לקחת סיכונים עם שברים בהומרוס. אבחון מהיר של הבעיה הוא תנאי מרכזי בדרך להקלה על המצב ולהתמודדות יעילה איתה, כאשר מי שמשתהה בכך עלול לראות כיצד הבעיה מתגברת. הדברים אמורים בעיקר בכל הנוגע לאוכלוסיות הסיכון המרכזיות לבעיה, וגם כאשר חווים פגיעה גופנית שעלולה לגרום לשברים מהסוג הזה.

מקורות ולקריאה נוספת:
Proximal Humerus Fractures: Evaluation and Management in the Elderly Patient
Proximal Homerus – Surgery Reference

Picture of מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר
מומחה רפואת ספורט ד"ר רועי שפיצר

ד"ר רועי שפיצר מייסד המרכז לרפואת סופרט, סיים את לימודיו באקדמיה והתחיל את דרכו כעצמאי.
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט קלות או מסובכות ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים.

072-3975633
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!